Diana Beresford-Kroegerová je biochemička a klasická botanička, odbornice na lékařské využití přírodních prostředků. V dokumentárním filmu „Volání lesa: Zapomenutá moudrost stromů“ představuje svět stromů, který je biologicky a duchovně až nečekaně propojen se světem lidí.

 

dbkStromy poskytují potravu, vytvářejí léčivé látky a navíc produkují životně důležitý kyslík. Beze stromů a jejich schopnosti zachycovat oxid uhličitý by naše planeta přišla o dýchatelnou atmosféru. Stromy jsou nejdůležitější živé organismy na světě, mají větší vliv na naše životní prostředí než cokoliv jiného a hrají zásadní roli při ochraně všeho života. Stromy jsou pojistkou planety a klíčem k tomu, jak zvrátit klimatické změny. S rozvojem lidské společnosti jsme však přišli o 95 procent lesů světa a každý den zmizí dalších 140 km2. Na světě dnes zbývá pouze 5% původních přirozených lesů.

Film a hnutí Volání lesa je výzva ke globálnímu zalesňování, které by mohlo zvrátit změny klimatu. Diana Beresford-Kroegerová navštíví nejkrásnější pralesy severní polokoule, od posvátných kryptomérií a cedrů v Japonsku až po severské lesy v Kanadě. Představí nám historii a odkaz těchto pralesů a vysvětlí vědecké informace o stromech i jejich nezastupitelnou roli v ochraně a výživě planety. Cestou se setkáme s experty na zalesňování: Dr. Akira Miyawaki, světový specialista na navracení přírodních lesních ekosystémů na místa s poškozenou půdou, ukazuje, jak se přirozený lesní ekosystém může vysadit i na tom nejmenším nároží v Tokiu. Dr. Bill Libby, průkopník nového oboru genetiky stromů, vypráví o dopadech klimatických změn na sekvojové pralesy na kalifornském pobřeží. Od roku 2002 se Andrew St. Ledger, zakladatel Lesní ligy v Irsku, věnuje obnově přirozených lesů v Irsku. Poznáme kmen Anishinaabe z rezervace Pimachiowin Aki, který usiluje o zapsání 33 400 km2 severského lesa v Kanadě na seznam světového kulturní dědictví UNESCO.

Film „Volání lesa: Zapomenutá moudrost stromů“ bije na poplach a volá po okamžitých činech na globální úrovni, ale není pesimistický. Nabízí jednoduchý způsob, jak může kdokoliv bojovat proti změnám klimatu výsadbou stromů na zahrádkách a v sousedství.

Film uvidíte v úterý 18. 10. v 16. 00 ve Velké aule v rámci programu Fakulty lesnické a dřevařské.

Comments are closed.