Velkou cenu LSFF 2019 spojenou s finanční odměnou 1 500 Euro získal americký film Lidská přirozenost (Human Nature) režiséra Adama Bolta.

Film se zabývá nedávno objeveným nástrojem editace genů s názvem CRISPR. Jde o zkratku pro „clustered regularly interspaced short palindromic repeat“ – tedy krátké, pravidelně rozmístěné, opakující se palindromatické repetice. V zásadě jde o velmi jednoduchý nástroj, který si příroda vyvinula pro své evoluční hrátky už před miliardou let – jakési biologické nůžky. Protein si pak podle zadání dokáže velmi přesně najít libovolné místo DNA a přestřihnout ji a zreplikovat. Povede však takový nástroj k vymýcení dědičných nemocí nebo třeba k výrobě geneticky naprogramovaných dětí?

 

Cena Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů

Film: Mikrobiota: Úžasná moc střev

Režie: Sylvie Gilman & Thierry de Lestrade

Země původu: Francie

Není to náhoda, že naše útroby hostí miliardy bakterií. Evoluce nás upředla či vystavěla kolem bakteriálních systémů zcela cíleně. Současná věda rozkrývá zvolna důvody, proč tomu tak bylo a proč spokojenost našich drobných souputníků znamená i naši vlastní spokojenost a zdraví. Porota doporučuje udělení ceny za dokonalé a názorné zpracování současného stavu

 

Cena Provozně ekonomické fakulty

Film: Soyalismus

Režie: Stefano Liberti / Enrico Parenti

Země původu : Itálie

Čína a západní agrobyznys ovládají světovou produkci obilí a masa, dohání tak malé zemědělce ke krachu a přitom ničí životní prostředí. Globální zájmy motivované ziskem akcionářů stojí proti lokálním zájmům přírody i člověka. Porota navrhuje udělit cenu za inspirativní příspěvek do diskuse o osobní zodpovědnosti spotřebitele a zákazníka a nastavení udržitelných výrobních vztahů.

Cena Fakulty tropického zemědělství

Film: Řetězec superpotravin

Režie: Ann Shin

Země původu: Kanada

Řetězec superpotravin je celovečerní dokument zkoumající fakta a mýty, kterými jsou opředeny superpotraviny. Porota navrhuje udělit cenu za hluboký vhled do sociálních konotací globalizace zemědělských plodin.

 

 

Cena Technické fakulty

Film: Automobilové války

Režie: Véronique Préault / Guy Beauché

Země původu : France

Svět se mění, stojíme na prahu nové revoluce, která změní nejen ekonomiku, ale i podobu našich měst. Porota navrhuje udělit cenu za ucelený filmový pohled na současná řešení rozvoje dopravy v různých částech světa.

Cena Fakulty lesnické a dřevařské

Film: Lesy bez hranic

Režie: Veronika Kastlová

Země původu: Česká republika

Filmový dokument sleduje vývoj rozsáhlého mezinárodního projektu, jehož cílem je studium evropských lesů za podmínek klimatických změn, pojmenování příčin problémů a návrh udržitelných řešení při zakládání nových porostů.

Porota navrhuje udělit cenu za inspirativní filmové zachycení komplexního projektu obnovy a údržby lesů.

 

Cena Fakulty životního prostředí

Film: Stříbrná větev

Režie: Katrina Costello

Země původu: Irsko

Místo klidného života s půdou, po vzoru předků, musel Patrick McCormack vybojovat dlouhý boj o záchranu krajiny i tradičního způsobu života. Porota navrhuje udělit cenu za niterné zachycení vztahu člověka ke krajině, k tradici a rodině, ale i k přesažným principům, od kterých nelze ustoupit.

 

Cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Film: Krajina za sto let v několika obrazech

Režie: Martin Slunečko

Země původu: Česká republika

Porota uděluje zvláštní ocenění za svěží a inspirativní filosofické zamyšlení nad tématem projevů klimatických změn dnes a v blízké budoucnosti.

 

Comments are closed.