Velkou cenu LSFF 2017 spojenou s finanční odměnou 3 000 Eur získal český film „Svět podle termitů“ režiséra Jana Hoška, který koprodukovala Česká televize a Česká zemědělská univerzita. Během slavnostního vyhlášení byly předány ceny také dalším šesti filmům.

 

 

ct_ceny-1Doc. Mgr. Jan Šobotník, PhD. působí na České zemědělské univerzitě a specializuje se na stavbu a funkci hmyzího těla. Během jeho expedic za termity do Francouzské Guyany a Kamerunu vznikl v koprodukci České televize a České zemědělské univerzity film „Svět podle termitů“ režiséra Jana Hoška, který ukazuje obě polohy vědecké práce v tropickém pralese – nezbytnou výbavou vědců je stejně tak mikroskop jako mačeta. Ve filmu „Svět podle termitů“ uvidíte mj. termity, kteří se při napadení obětují pro společenství, a jednoduše vybouchnou. Dozvíte se, jak funguje kastovní systém uvnitř termitiště, jak se počítá hustota výskytu termitů na daném území, a zjistíte, že termiti byli možná prvními zemědělci na planetě.

Porota ocenila filmové zachycení příběhu, který termity popisuje jako fascinující předmět vědeckého zkoumání a jako zdroj obrovské inspirace.

 

 

Cenu ministra zemědělství získal český film režisérů Ladislava Mika a Ivana Stříteského „Živý plášť planety Země – Geoderma“. Půda provází život na Zemi a člověk by bez ní na této planetě nemohl existovat. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu?

Cena Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů putuje do Německa režiséru Johnu A. Kantarovi za film „Dobrý–Lepší–Vegan“. Veganství je pro někoho etickou volbou, pro jiného módním životním stylem a pro další je otázkou zdravého přístupu k životu. Porota ocenila filmové zpracování tématu veganství jako prostoru pro novou ekonomiku, v níž vzniká potřeba dalšího vědeckého výzkumu a vývoje nových potravinářských technologií.

Cenu Provozně ekonomické fakulty obdržel australský režisér Radheya Jegatheva za film „iRonie“. Technika dnes spojuje kontinenty, násobě zvyšuje produktivitu práce, nahlíží do kosmu i do nanosvěta. Ale co se děje s člověkem? Porota ocenila filmově ztvárněné upozornění na to, že na konci každé technologie dnes stále ještě stojí člověk.

Cenu Fakulty tropického zemědělství převzali režiséři Ľubomír Viľuda a Ivan Kršiak za film Sedm hříchů civilizace. Teroristické útoky se staly každodenní realitou a klimatické změny už nejsou jen problémem budoucnosti. Evropou se valí migrační tsunami a problémy těch druhých se náhle staly problémem nás všech. Porota ocenila dokumentární zpracování střetu odlišných světů, zachycení hříchů naší civilizace i toho, jak dnes tyto hříchy dopadají na bedra našich vlastních životů.

Cenu Technické fakulty získal film Brouci: Malí superhrdinové přírody německého režiséra Björna Platze. Je hmyz škůdce? Dobře si odpověď rozmyslete. Porota oceňuje dokonalé vizuální zpracování a inspirativní zachycení faktu, že tito domnělí škůdci mohou pomáhat řešit velké vědecké problémy – od výroby biopaliv, přes bakteriální resistenci, až po léčbu rakoviny.

Cena Fakulty lesnické a dřevařské připadla filmu Inteligentní stromy režisérů Julie Dordel a Guida Tölkea. Porota ocenila film za mimořádně inspirativní interpretaci nejnovějších vědeckých výzkumů v oblasti komunikace rostlin, která může přinést zásadní změny do vztahů mezi lesem a těmi, kdo o něj pečují.

Cenu Fakulty životního prostředí obdržel americký režisér Geoff Haines-Stiles za film I velká data musela vyrůst. Velká data? Jisté je, že jakkoli jsou velká už dnes, vnášejí do našich životů velké změny. Porota oceňuje film za zachycení nejnovějších trendů v tzv. síťované vědě, tedy v nově rostoucím prostoru, který dává datům i jejich využívání zcela nové významy.

Cenu za nejlepší Food Film získal australský film Barbecue režiséra Matthewa Salleha. Maso a oheň… Od úsvitu dějin člověka byly tyto dvě věci znamením přežití. Porota doporučuje udělení ceny za filmové ztvárnění příběhu, který dokáže stmelovat celý svět.

Cenu za popularizaci vědy a sošku Bohyně úrody Ops získal Jan Farkač za celoživotní popularizační práci a péči i rozvíjení projektu Biologická olympiáda od roku 1993.

 

Comments are closed.