Prvním zahraničním hostem 6. ročníku LSFF je Timothy Barksdale z USA, režisér filmu „Boj na tokaništi“. Timova společnost „Birdman Productions“ vytvořila nejrozsáhlejší knihovnu severoamerických a dalších ptáků.

Timothy Barksdale: režisér filmu "Boj na tokaništi"

Timothy Barksdale: režisér filmu „Boj na tokaništi“

Příběh filmu o tetřívkovi začíná v roce 1841 v Missouri, na americké prérii. Za doby pradědečků se po zdejší úrodné zemi proháněla hejna tetřívků. Dnes je však na tokaništích poloprázdno.

Jakmile však začnou tetřívci tokat a bojovat mezi sebou, jako by se minulost vrátila. Zvuk z jejich hrdel, která vydávají tři tóny, zní jako hádka mezi duchy. Když v prérii ráno za svítání slyšíte jejich bublání a vidíte míhat se v mlze jejich těla, je to strašidelné a krásné zároveň.

Timothy Barksdale a jeho společnost Birdman Productions vytvořila cca 700 nahrávek, které tvoří jádro Macaulay Library na Laboratory of Ornithology na Cornell University. 40 000 klipů z nahrávek je online. Film „Boj na tokaništi“ přibližuje důvody, proč změna ekosystému související s intenzivním zemědělstvím vedla k úbytku stavů tetřívka, a ukazuje mimo jiné, proč je to taková škoda. Protože tetřívek je krásný…

 

Comments are closed.