Díl z belgického dokumentárního seriálu Teorie všeho věnovaný osobě Marca van Montagua, zakladatele Vlámského Institutu Biotechnologie, zároveň popisuje příběh zrodu molekulární genetiky jako vědeckého oboru a nejdůležitějšího – a zároveň nejkontroverznějšího – produktu, který z tohoto bádání vzešel. Geneticky modifikovaných plodin.

 

 

Šedesátá léta 20. století. Dlouhé vlasy, květované košile a utopické myšlenky. Zatímco se dva čerství držitelé doktorátu z biochemie Marc van Montagu a Jeff Schell rozhodují v Gentu zřídit si v malém kamrlíku společnou laboratoř, ještě netuší, že za pár let takovou utopickou myšlenku uvedou v život. Jejich objev mechanismu, jakým agrobacterium tumefaciens spouští rakovinné bujení v rostlinách, uchvátil celý svět. Do té doby nikdo netušil, že bakterie může přenést část své informace do DNA rostliny. Znamená to tedy, že je možné ovlivňovat – a třeba i vylepšovat – vlastnosti rostlin?

 

Přečtěte si rozhovor s Wimem Grunewaldem z Vlámského Institutu Biotechnologie, který v rámci programu LSFF 2015 pronese přednášku o tamějším výzkumu.

 

Malá laboratoř v malém belgickém městě se od té doby rozrostla do obrovského technologického parku, který platí za nejdůležitější biotechnologické pracoviště na světě. Tým Marca van Montagua za dobu své existence přišel s mnoha dalšími objevy, za něž by si jeho vedoucí zcela jistě zasloužil Nobelovu cenu. Ta ho ovšem míjí. Možná za to může i politika – jeho práce totiž vedla ke vzniku geneticky upravených rostlin, jejichž zavádění v zemědělství naráží na tuhý odpor environmentálních skupin i politiků. Tvrdé regulace podle jejich „vynálezce“ však ve skutečnosti brzdí pokrok a nejvíce ubližují těm nejslabším – zemědělcům v chudých regionech, kteří by díky lepším vlastnostem plodin mohli mít naději na lepší život.

Dokumentární filmy o geneticky modifikovaných plodinách často vycházejí z kritické pozice. Film „Theory of Everything“ neskrývá, že zastává opačný názor – celoživotní dílo Marca van Montagua si takto kritický postoj prý nezaslouží. Pro diváka může film být zajímavý nejen jako stručný a zároveň poutavý „sestřih“ dějin dosud mladého vědního oboru, který ovšem přinesl fantastické objevy, ale také jako souhrn věcných argumentů na podporu zavádění geneticky modifikovaných rostlin, které zaznívají z úst toho nejpovolanějšího člověka.

mark van montagu

 

Marc van Montagu

– zakladatel Vlámského Institutu pro Biotechnologii, který je považován za nejdůležitější pracoviště tohoto druhu na světě

– jím vedený tým například objevil, jak agrobacterium tumefaciens předává rostlinám svou DNA a podněcuje růst nádorů

– držitel Světové potravinové ceny

Comments are closed.