Ve čtvrtek 13. 4. bude hostem pořadu ČT „Máte slovo s Michaelou Jílkovou“ Radek Novotný, zakladatel projektu Pravda o vodě. Mnohé z argumentů, s nimiž projekt pracuje, obsahuje film „Voda vydělává: Jak soukromé korporace bohatnou na vodě“, který se v ČR poprvé promítal během 3. ročníku LSFF v roce 2013.

 

Dokumentární film „Voda vydělává: Jak soukromé korporace bohatnou na vodě“ přitáhl pozornost k miliardovým byznysům s něčím, co patří nám všem – vodou. Firmy jako Veolia dokázaly často pochybným způsobem přesvědčit radnice měst i obcí k uzavření dlouhodobých smluv, díky kterým nás stojí voda o desítky procent víc, než pokud bychom za distribuci vody platili samosprávám. Zisky mizí v zahraničí a obchodníci s vodou neinvestují do infrastruktury.

 

Film můžete zakoupit v e-shopu Harvest Films.

 

V současnosti již některé dlouhodobé kontrakty dobíhají a také díky tomuto zlomovému dokumentu se radnice mnohých měst navracejí k modelu, kdy distribuci vody provozují samy. Například Plzeň se v roce 2016 vyvázala z nevýhodných smluv a začala prodávat vodu sama. Výsledkem záhy bylo také značné snížení ceny vody.

 

Comments are closed.