Rektor České zemědělské univerzity prof. ing. Jiří Balík, CSc., dr.h.c. v Kruhové hale ČZU slavnostně zahájí 5. ročník mezinárodního Life Sciences Film Festivalu. Hostem zahájení bude režisér Jan Svatoš, držitel Studentské ceny LSFF 2014 za film DivoČINY. Zahájení proběhne 12. 10. v 16.00 v Kruhové hale ČZU.

 

 

Projekce filmů ze soutěžní a informativní sekce probíhají od pondělí 12. 10. do pátku 16. 10. v sálech fakult České zemědělské univerzity. Všechny filmy z programu pak lze zhlédnout při individuální projekci ve Studijním Informačním Centru (SIC), místnost 140. Akreditační a informační centrum LSFF 2015 se bude po dobu konání festivalu nacházet v Kruhové hale. Vstup na všechny filmy je zdarma a je možný i bez akreditace. Slavnostní vyhlášení a předání cen LSFF 2015 proběhne ve středu 14.10 od 17.55 v Klubu C. Program festivalu naleznete pod tímto odkazem.

 

Také letos festival představí premiéry velmi výrazných filmů. V evropské premiéře promítne film Michaela Schwarze „Na obranu jídla“ natočeného podle stejnojmenného bestselleru Michaela Pollana (úterý 13.10. v 18.00, další projekce sobota v Národní technické knihovně, čas bude upřesněn). Ve světové premiéře potom film Polyfaces australské režisérky Lisy Heenan. Shodou okolností se v obou filmech setkáváme jak s osobou Michaela Pollana, jednoho z nevýznamnějších popularizátorů vědy v USA, tak s postavou a myšlenkami Joela Salatina, majitele farmy Polyfaces, který je považován za guru alternativních přístupů k hospodaření.

Režisér Jan Svatoš uvede premiéru soutěžního filmu „Lekce divokosti“ o exmoorských divokých koních, kteří našli svůj domov ve vojenském prostoru Milovice. V soutěži bude mít také film „Causa Carnivora“ o nezastupitelné úloze šelem, jako jsou vlci, medvědi či rysové.

 

Během festivalu se koná také řada dalších akcí. Přednášet o výzkumu geneticky modifikovaných plodin ve Vlámském Institutu Biotechnologie (VIB) přijede vědec Wim Grunewald (13.10. v 16.30). Dr. Paul Eric Aspholm z norského institutu pro zemědělský a environmentální výzkum Bioforsk  pronese přednášku na téma zdroje znečištění v polárních oblastech Evropy a nových metodách stopování jeho původu (15.10 v 16.30). Jan Svatoš bude hovořit o cestovatelích Ose a Martinovi Johnsonovi a představí fotografie z Keni (13. 10. ve 13.30)

 

Hosty festivalu budou také další režiséři či producenti:

  • Oliver Dickinson – Where The Hills Are Greener (Kde jsou kopce zelenější)
  • Philipp Enders – Mammon: Per Anhalter durchs Geldsystem (Peníze: Návod pro zmateného uživatele)
  • Wouter Massink – Rwanda: Source Of Prosperity (Rwanda: Zdroj prosperity)
  • Panos Raptis – The Secret Life Of Materials (Tajný život materiálů)
  • Rob van Hattum – The Greedy Brain (Nenasytný mozek)
  • Jürgen Kleinig + Tina Leeb – 10 miliard: Co máme na talíři
  • Rita Schlamberger – Making Ancient Forest (Jak se dělá prales?)

Comments are closed.