Velká cena LSFF 2018 s finanční odměnou 3000 euro

Film: Fermented / Fermentace čili proměna

Režie: Jonathan Cianfrani

Země původu: USA

Odůvodnění poroty: Není divu, že fermentované pokrmy patří k těm nejtradičnějším a že vždy byly synonymem té nejzdravější výživy. Porota uděluje hlavní cenu za srozumitelnou popularizaci mikrobiologie a za poukaz na skutečnost, že ta nejjednodušší řešení máme často už od pradávna přímo před sebou.

Cena ministra zemědělství

Film: Říše rudého zlata / The Empire of Red Gold

Režie: Jean-Baptiste Malet & Xavier Deleu

Země původu: Francie

Odůvodnění poroty: Rajče. Obyčejné rajče. V globalizovaném světě se ale i ono proměnilo v komoditu, jakou je třeba nafta nebo uhlí. Porota navrhla udělit cenu za hlubokou filmovou studii socio-ekonomických důsledků, které za sebou globální obchod s touto komoditou zanechává.

Cena Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů

Film: Dilema masožrouta / The Carnivore’s Dilemma

Režie: Benoît Bringer

Země původu: Francie

Odůvodnění poroty: Důsledkem růstu populace je intenzifikace zemědělství. Genetika, biologie, výživa a další obory vědy zcela mění způsoby výroby potravin. Na druhé straně nám však eroze půd, masivní ztráta biodiverzity, či ekologické škody nebo týrání zvířat naznačují, že mnohé konvenční postupy zatím mají své limity. Porota ocenila představení alternativ, které se zaměřují na hledání udržitelnějších způsobů získávání potravin.

Cena Provozně ekonomické fakulty

Film: Homo Digitalis

Režie: Christiane Miethge

Země původu: Německo

Odůvodnění poroty: Homo Digitalis – je film o člověku a o technice, která umožňuje dříve nepředstavitelné věci. Vyvstává však otázka, kam se bude vyvíjet společnost, která začíná být na technice závislá. Porota ocenila živé zachycení experimentu, jehož součástí je každý z nás.

Cena Fakulty tropického zemědělství

Film: Zelení bojovníci: Indonésie, nejznečištěnější řeka světa
/ Green Warriors: Indonesia, The World’s Most Polluted River

Režie: Martin Boudot

Země původu: Francie

Odůvodnění poroty: Indonéská řeka Citarum je nejznečištěnější řekou na světě a hlavním viníkem je módní průmysl. Porota oceňuje zejména přímý praktický dopad investigativní práce filmařů na řešení environmentálních problémů.

Cena Technické fakulty

Film: Lidštější než člověk / More Human than Human

Režie: Tommy Pallotta, Femke Wolting

Země původu: Rakousko

Odůvodnění poroty: Žijeme ve věku inteligentních strojů, s technikou se setkáváme všude, od mobilů, až po nejvyspělejší automatizované systémy. Každý nový vynález v sobě nese dilema dynamitu nebo jaderné bomby.
Porota oceňuje osobní a hravý přístup, s nímž autor mapuje rozhraní mezi člověkem a technikou.

Cena Fakulty lesnické a dřevařské

Film: Svět bez hmyzu / World without Insects

Režie: Andreas Ewels

Země původu: Německo

Odůvodnění poroty: Možná jste to zatím ještě nezaregistrovali, ale faktem je, že na některých místech Evropy už zmizelo 70 % hmyzí biomasy. Porota oceňuje zpracování zásadního problému, který ohrožuje nejen státy v Evropě.

Cena Fakulty životního prostředí

Film: Kořeny / Grassroots

Režie: Frank Oly

Země původu: Austrálie

Odůvodnění poroty: Některé houby jsou přírodou vybaveny schopností zachytávat vzdušný uhlík a zabudovávat jej do organické hmoty. Porota ocenila zachycení příběhu, v němž i laická snaha může významně přispívat k řešení klíčových problémů současnosti.

Zvláštní cena poroty

Film: Archa světel a stínů / The Ark of Lights & Shadows

Režie: Jan Svatoš

Země původu: Česká republika

Odůvodnění poroty: Porota uděluje zvláštní cenu za poutavé zpracování života dvou mladých filmařských průkopníků, kteří jako první začali představovat africkou divočinu ne z pohledu lovců, ale z pohledu environmentalistů.