Velká cena LSFF 2013 s finanční odměnou 3000 euro

2_Still_5_DNA_DREAMS5Film: DNA: Sny a realita
Režie: Bregtje van der Haak
Země původu: Nizozemí

Snění o budoucnosti patřilo ještě nedávno do oblasti science fiction. Dnešní realita vědeckého výzkumu však všechny takové sny dalece překonává. Převratný vývoj možností v genomice a sekvencování teprve dláždí cestu příštím objevům. Tím se samozřejmě otevírají zcela nové otázky, o nichž bude diskuse teprve probíhat.

Cena děkana Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů

Film: Globální konina
Režie: Martin Slunečko
Země původu: Česká republika

Konina ještě neznamená nekvalitu, protože koňské maso má lepší nutriční hodnoty než hovězí. Ve filmu jde však o koninu ve smyslu hlouposti. Film však naznačuje cesty ze začarovaného kruhu hlouposti.

Cena děkana Provozně ekonomické fakulty

Film: Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě
Režie: Leslie Franke, Herdolor Lorenz
Země původu: Francie, Německo

Film odhaluje praktiky privátních společností při správě vodních zdrojů a ukazuje způsoby, jimiž se správa těchto zdrojů vrací pod veřejnou kontrolu.

Cena děkana Fakulty tropického zemědělství

Film: Sladký jed
Režie: Peter Heller
Země původu: Německo, Španělsko

Film velmi přesně vyslovuje skutečnost, že současné pojetí rozvojové pomoci zemím třetího světa pomáhá všem, jenom ne těma, kterým byla určena

Cena děkana Technické fakulty

Film: Proti světlu: budoucnost s čistou technologií
Režie: Rob van Hattum, Gijs Meijer Swantee
Země původu: Nizozemí

Film představuje možnosti, které nabízí mezioborové propojování nových technologií. Výsledkem takových spojení jsou například zcela nové a dostupné postupy čištění vody nebo výrobní procesy nezatěžující životní prostředí.

Cena děkana Fakulty lesnické a dřevařské

Film: Muž, který sází stromy
Režie: Michal Gálik
Země původu: Česká republika

O tom, že síla a odhodlanost jednotlivce dokáží pozitivně měnit svět, napsal známou povídku i Jean Gion. Muži kmene Kedjom-Keku však ukazují, že příběh lze prakticky naplnit i v mlžných horách Kamerunu.

Cena děkana Fakulty životního prostředí

Film: Vychytralé rostliny
Režie: Erna Buffie
Země původu: Kanada

Odůvodnění poroty: Film spojuje mimořádně inovativní využití filmařských technik s výsledky nejnovějších botanických výzkumů. Výsledkem je zcela unikátní vhled do rostlinné říše.

Cena studentské poroty

Film: Super Spider
Režie: Vincent Amouroux
Země původu: Kanada, Francie

Pavouci – mnoha předsudky opředení tvorové. Film představuje nejen jejich nezastupitelné místo v naprosté většině světových ekosystémů, ale také fascinující strategie, kterým se lze od těchto dokonalých produktů evoluce přiučit.

CENA MINISTERSTVA ZEMĚDĚLSTVÍ

Film: Farmář a jeho princ
Režie: Bertram Verhaag
Země původu: Německo

Více než dvacet let vytváří na své farmě Jeho královská Výsost Princ Charles podmínky pro to, čemu se dnes říká udržitelné metody hospodaření. Ředitel této farmy, David Wilson, dlouhodobě zkoumá takové postupy, které navracejí rovnováhu půdě i krajině.