Celé úterý má pod palcem Fakulta životního prostředí. Čekají vás vlci, medvědi, zubři a Václav Cílek.

10:00 Jací jsou vlastně vlci sousedé? Dozvíte se ve filmu „Vlčí rodina – Nebezpeční sousedé?“, a především během diskuse, mj. s režisérem filmu Sebastianem Koernerem.

12:30 O Češích zachraňujících zubry v Česku si po stejnojmenném filmu popovídáte během diskuse s Daliborem Dostálem (Česká krajina) a Miloslavem Jirků (Parazitologický ústav AVČR)

13:45 Proměnu české krajiny přiblíží geolog Václav Cílek v dokumentu Krajina za sto let v několika obrazech. Diskutovat s ním můžete po filmu od 14:15.

Geologická paměť země ukazuje, že klima se umí chovat jako splašené a jeho výkyvy často připomínaly horskou dráhu. A o tom, že člověk také topí pod kotlem, také není sporu. Přírodní systémy se s tím však do určité míry dokázaly vyrovnávat, protože vše bylo napojeno na geodermu, živou pokožku Země. Tvoří ji především půda a přebohatý mikrobiální život, který půdu vytváří a udržuje. Všechny rostlinné živočišné systémy jsou na ni napojeny, povstávají z ní a zpět se do ní navracejí.
A právě tady bude zřejmě zakopaný pes. Původní přírodní systémy, vycvičené evolucí dokázaly kolísáním klimatu odolávat docela úspěšně. Pak z prachu geodermy povstal člověk a stačí mu pár divokých století, aby odvěká resilience systémů začala valem brát za své.
Spíše než se změnami klimatu, nemělo by se bojovat s člověkem, pod jehož patou se trávená geoderma nemá šanci vzpamatovat?

15:45 Stříbrná větev, to je filmová oslava přírody, krajiny a zemědělství.

18:55 Medvědi toho možná ví o neurologických chorobách, osteoporóze a obezitě víc, než byste čekali. Přijďte odhalit Superschopnosti medvědů.

 

 

Comments are closed.