Po úspěšné kampani za zákaz kožešinových farem jde teď o slepice. Rozhovor s předsedou OBRAZ – Obránců zvířat Markem Voršilkou o projektech, jak snížit dopady nadvlády nad zvířaty. Setkejte se s Obránci zvířat na LSFF.

 

Marek Voršilka, předseda spolku Obránci zvířat - OBRAZ

Marek Voršilka, předseda spolku Obránci zvířat – OBRAZ

Jedna z činností Obránců zvířat – OBRAZ – jsou kampaně na témata jako „méně masa“, „stop kožešinám“, „propagace rostlinné kuchyně“ nebo „omezení klecových chovů“. O které z těchto témat je mezi veřejností či návštěvníky webu největší zájem?
Naší první významnou iniciativou byl legislativní zákaz kožešinových farem. Tuto kampaň jsme tedy zdárně ukončili, a tak jsou od konce ledna letošního roku kožešinové farmy na území České republiky zakázány. Lišky a norci u nás již netrpí v malých drátěných klecích a neumírají v plynových komorách nebo pod elektrickým proudem jenom proto, aby se z nich mohly vyrobit módní doplňky. Společenský odpor vůči těmto praktikám hrál velmi důležitou roli, stejně jako je tomu v naší současné hlavní kampani za legislativní zákaz klecových chovů slepic.

Projekt „Rostlinně“ se od našich zvířecích témat odlišuje, protože vyzdvihuje jen pozitivní stránku rostlinné kuchyně bez dalších přesahů, které mohou být vnímané jako kontroverzní. To bych řekl, že je důležitým faktorem jeho obliby. Projekt za svou krátkou dobu existence zvládl navázat spolupráci s významnými českými kuchaři, potravinářskými společnostmi a restauratéry při rozšiřování nabídky rostlinných produktů.

Na vašich stránkách je možnost nahlásit týrání zvířat. Co potom s takovým podnětem uděláte a máte zpětnou vazbu, zda a jak se případ vyřešil?
Každý nahlášený případ se snažíme individuálně vyhodnotit a podle toho pak postupujeme. Ve většině případů poskytneme rady, jak dále postupovat, a pomůžeme zpracovat podnět na příslušné státní úřady nebo podnět rovnou pošleme sami. V některých případech můžeme pomoci i s dokumentací případu, naše kapacity jsou ovšem velmi omezené. Bohužel sami nemáme žádnou pravomoc, a tak vše nakonec leží v rukou Státní veterinární správy, případně policie. I jejich možnosti jsou však mnohdy limitované, a tak mnoho případů končí neuspokojivým řešením. I na to můžeme díky projektu upozorňovat a snažit se o změnu k lepšímu.

V jakém stavu je vaše iniciativa za zákaz klecových chovů? Podaří se do konce roku 2019 dotáhnout?
Kampaň za zákaz klecových chovů slepic si prošla několika fázemi. Prakticky odstartovala již v červnu minulého roku zveřejněním autentických záběrů z českých klecových chovů, kde je jasně vidět, že je to velmi nehumánní způsob chovu. Dvacet slepic je narváno do malé drátěné klece, kde si nemohou protáhnout křídla, popelit se ani si popoběhnout nebo popoletět. Obrázky oškubaných slepic vzbudily vlnu společenského odporu, na kterou ihned reagovaly supermarkety svými závazky, že přestanou klecová vejce prodávat, aby se distancovaly od této kruté praktiky. Postupně se k nim přidaly i další podniky – potravinářské firmy, hotelové řetězce, restaurace i některé školní jídelny.

Když vešel v účinnost legislativní zákaz kožešinových farem, ohlásili jsme, že nyní začneme usilovat o zákaz klecových chovů slepic. Když už se velká část trhu transformuje tak jako tak, není důvod, proč bychom to po vzoru Rakouska či Německa nemohli dotáhnout do konce a klecové chovy slepic tady úplně zakázat. Začali jsme tedy intenzivně vyjednávat s politiky a v blízké době očekáváme předložení legislativního návrhu. Bude záležet zejména na rychlosti politického procesu, který už se oproti původnímu plánu pozdržel. Ale věříme, že se nám legislativní zákaz klecových chovů slepic podaří prosadit do konce roku 2020.

Kde, kdy a jak se s OBRAZem potkáme na 9. Life Sciences Film Festivalu?
Součástí festivalu bude i promítání ukázek z dokumentu Nadvláda (Dominion), který zachycuje, jak jsou v dnešní společnosti využívána zvířata v různých odvětvích průmyslu. Jsme pozvaní do následné diskuze, která proběhne 7. listopadu. Rádi bychom tam promluvili zejména o naší kampani a o welfare slepic v klecových chovech. V tento den budeme mít na místě konání festivalu také náš stánek s propagačními materiály, merchem a máme připravený i workshop pro návštěvníky, kde si budou moct zkusit napsat e-mail politikovi, ve kterém ho požádají o podporu zákazu klecových chovů. Návštěvníci festivalu také budou mít možnost mezi jednotlivými projekcemi zahlédnout naše kampaňové spoty proti klecovým chovům slepic.

 

 

Comments are closed.