Režisér Michael Schwarz, scenárista Edward Gray a producentka Kiki Kapany získali za film „Na obranu jídla“ podle bestselleru Michaela Pollana „Velkou cenu LSFF 2015“. Michaela Schwarze jsme se zeptali, čím ho příběh o procesu, jak se z „potravin“ stává „jídlo“, zaujal. 

Čím vás vlastně knihy Michaela Pollana tolik oslovily, že jste jim věnoval (zatím) dva dokumentární filmy?

 

S Michaelem jsme přátelé už od sedmdesátých let. Přečetl jsem si jeho knihu Botanika touhy a naprosto mě uchvátilo, jakým způsobem sleduje vztahy mezi rostlinami a člověkem. Michael to totiž dělá z pohledu rostliny. Takový přístup je důležitý pro pochopení vztahu, jaký v průběhu evoluce mezi lidmi a rostlinami vládne, zároveň to také v sobě nese spoustu možností pro vizuální filmové zpracování příběhu. Protože ta kniha – i film – zaznamenaly úspěch, napadlo nás, že v té spolupráci budeme pokračovat. Vybrali jsme jeho knihu „Na obranu jídla“, protože dosud nikdo nenatočil film, který by odpověděl na otázku „co máme jíst, abychom byli zdraví“.

 

Témata Vašich filmů jsou velmi různorodá. Točil jste dokumenty o hledání léku na AIDS, o lidech s Parkinsonovou nemocí nebo o fraktální geometrii; nyní přijíždíte s filmem o jídle. Při nejlepší vůli těžko hledáme mezi těmito tématy spojitost. Čím vás musí látka zaujmout, abyste se jí začal věnovat jako Michael Schwarz, režisér?

Vždycky jsem měl velmi různorodé zájmy. Na univerzitě jsem vystudoval obor „historie, umění a literatura“. Vždycky se nám smáli, že na tenhle obor chodí lidé, kteří se nedovedou rozhodnout, co je zajímá nejvíce. Z podobného důvodu jsem se také stal novinářem. Mohl jsem tak uspokojit svoji touhu dozvědět se informace z nejrůznějších oborů. Vždycky tedy hledám nějaký dobrý příběh o něčem důležitém. Musím mít pocit, že to má cenu; že Kikim Media něco změní tím, když ten příběh zprostředkuje lidem u televize. Samozřejmě je také důležité, abychom na dané téma našli finance.

 

Michael Schwarz, to je ovšem také prezident produkční společnosti Kikim Media. Které nové a třeba  budoucí projekty, na nichž váš tým pracoval či teprve pracuje, byste doporučil návštěvníkům Life Sciences Film Festivalu k pozornosti?

 

Teď zrovna točíme tříhodinový dokument o historii Silicon Valley a hledáme podporu na film o cukrovce. Dokončili jsme několik krátkých filmů o izolování DNA prastarých organismů, mikrotekutinách a skládacích mikroskopech, které stojí méně než jeden dolar. Myslím, že všechna tato témata jsou pro návštěvníky LSFF jako dělaná.

 

 

Podrobnosti o filmu najdete v tomto článku.

Michael Schwarz

– režisér, producent, prezident produkční společnosti Kikim Media

– trojnásobný držitel národní ceny EMMY pro nejlepší televizní počin

– film Botanika touhy byla na EMMY nominován, v roce 2012 získal na 2. ročníku LSFF Cenu ministra zemědělství

– mezi jeho další filmy patří např. „My Father, My Brother and Me“ o Parkinsonově nemoci, „Hunting the Hidden Dimension“ (o fraktální geometrii),  „Ending AIDS: The Search for a Vaccine“ (o hledání léku na AIDS), „Muhammad: Legacy of a Prophet“.

Comments are closed.