Různorodý mikrobiom je jako poukázka na věčný život. Moderní způsob života ale prospěšné bakterie v útrobách vraždí. Řešení? Co třeba transplantace stolice? 

Mikrobiota: Úžasná moc střev (Francie), r. : Sylvie Gilman & Thierry de Lestrade, 58 min

Mikrobiota: Úžasná moc střev (Francie), r. : Sylvie Gilman & Thierry de Lestrade, 58 min

Myslíte si, že svůj život ovládáte vy? Možná se pletete: co kdybychom vám řekli, že o vašem zdraví, chutích, ale třeba i tělesné výšce rozhodují biliony bakterií, které žijí ve vašich útrobách? A přitom je to tak: o souboru bakterií obývajících naše tělo můžeme klidně uvažovat jako o novém orgánu. Kromě bakterií ho tvoří také viry, plísně nebo řasy. Teprve v nedávné době začali vědci odhalovat jejich úžasné schopnosti. Našemu tělu přátelské bakterie totiž produkují celou řadu látek příznivě ovlivňujících náš život: společně tvoříme dokonalý symbiotický systém. To ovšem jen v případě, že svým bakteriím neškodíme.


 

Film „Mikrobiota: Úžasná moc střev“ uvidíte ve čtvrtek 7. 11. v 10:45 v Aule. Vstup zdarma.


 

 

Diverzitu mikrobiomu považují vědci za zásadní. Srovnáváme-li počet a strukturu bakteriální výbavy v čase, vidíme, že u „moderních lidí“ diverzita rapidně klesá. Ještě ostřejší je hranice mezi obyvateli měst a venkova; a to nemluvíme o příslušnících přírodních národů. Ti mají mikrobiom více než dvakrát různorodější než vy, kdo čtete tento článek.
Film Mikrobiota: Úžasná moc střev vám ukáže, co všechno ovlivňují bakterie, jak se starat o svou mikroflóru a jaká rizika nám hrozí. Dozvíte se, v čem tkví nebezpečí císařského řezu, proč nebýt posedlí dezinfekcí i zda je možné uměle obohatit mikrobiom třeba pomocí potravinových doplňků nebo ještě podivnější metodou – transplantací fekálií.

 

Comments are closed.