Hostem 5. ročníku Life Sciences Film Festivalu bude režisér a producent Michael Schwarz. V evropské premiéře uvede film In Defense of Food (Na obranu jídla) natočený podle stejnojmenného bestselleru Michaela Pollana.

 

Michael Schwarz je jedním z nejvýraznějších a nejúspěšnějších amerických režisérů a producentů dokumentárních filmů. Za svou tvorbu obdržel mnoho prestižních mezinárodních ocenění, včetně tří národních televizních cen Emmy – dvě za film Living Below the Line, jednu za film Abortion Clinic. S filmem Botanika touhy sice nominaci na Emmy neproměnil, na 2. ročníku LSFF v roce 2012 za něj však získal Cenu ministra zemědělství.

Na 5. ročník LSFF Michael Schwarz přijíždí osobně uvést evropskou premiéru filmu In Defense of Food (Na obranu jídla). Ta stejně jako film Botanika touhy vychází z bestselleru Michaela Pollana, významného amerického popularizátora vědy. Hlavní otázka filmu zní – čím to, že moderní potraviny, kterých je díky pokročilým metodám produkce dostatek a jejichž vlastnosti dokážeme ovlivnit, vedou v globálním měřítku k devastování zdravotního stavu lidstva.

 

Festival přivítá také další významné mezinárodní hosty.

Budou to režiséři či producenti:

  • Oliver Dickinson – Where The Hills Are Greener (Kde jsou kopce zelenější)
  • Philipp Enders – Mammon: Per Anhalter durchs Geldsystem (Peníze: Návod pro zmateného uživatele)
  • Wouter Massink – Rwanda: Source Of Prosperity (Rwanda: Zdroj prosperity)
  • Panos Raptis – The Secret Life Of Materials (Tajný život materiálů)
  • Rob van Hattum – The Greedy Brain (Nenasytný mozek)
  • Lisa Heenan – Polyfaces (Polyfaces)

 

Z českých režisérů, kteří festival osobně navštíví, jmenujme režiséra Jana Svatoše, který se svým filmem divoČiny získal Cenu studentské poroty na LSFF 2014. Letos představí dva své další filmy – Causa Carnivora o šelmách v kontextu evropského či českého ekosystému, a Lekce divokosti o divokých koních ve vojenském prostoru Milovice.

 

Jan Svatoš se také bude podílet na víkendovém pokračování festivalu, který se ve dnech 17. a 18. 10. propojí se Street Food Festivalem v prostoru kolem Národní technické knihovny v Dejvicích. V rámci dvoudenní akce nazvané „Jídlo – to je věda“ zde představí unikátní putovní výstavu Archa světel a stínů. Jedná se o interaktivní výstavu 100 let starých fotografií z Afriky k jeho připravovanému filmu.

Dalším velmi významným hostem, který obohatí nejen program festivalu, ale také veřejný prostor, bude český architekt, profesor Martin Rajniš, držitel mnoha prestižních českých i světových cen. Tento „enfant terrible“ české (a světové) architektury, pro něhož je právě příroda a její tvary trvalou inspirací, postaví na prostranství před Národní technickou knihovnou v „přímém přenosu“ se svými studenty, příznivci i náhodnými kolemjdoucími  jedinečnou dřevostavbu z větví a klacků reflektující téma „Chaosu“.

 

Comments are closed.