Režisérka filmu Polyfaces  Lisa Heenan získala na LSFF 2015 „Cenu ministra zemědělství“. Zeptali jsme se jí, proč se rozhodla se svou rodinou tři roky pendlovat mezi domovem v Austrálii a zastrčenou farmou v americké Virginii kvůli dokumentu o Joelu Salatinovi, který sám sebe označuje jako potrhlý farmář.

Joel Salatin a jeho farma k sobě podle všeho přitahuje lidi jako magnet. Jak se stalo, že vás a vaši rodinu tento magnet přitáhl až z Austrálie a co přesně jste na Polyface hledali?

Oblastí regenerativního zemědělství se zabýváme již přes dvacet let. Spolupracujeme s místními producenty, komunitami a vládními organizacemi, podporujeme je v jejich snaze pomáhat regeneraci krajiny, místních komunitě, lokální ekonomice, zdraví, ale především půdě. Od roku 2007 pořádáme po celých Spojených státech různé workshopy. Tehdy jsme se poprvé spojili s Joelem, zda by pro nás nechtěl dělat vzdělávací kurzy. Proto jeho práci známe již mnoho let. V roce 2009 s námi skutečně začal spolupracovat. Prostřednictvím naší organizace Global Village se od té doby snažíme inspirovat lidi k takovým způsobům farmaření, které zároveň uzdravují prostředí. Můj manžel je světově uznávaný poradce v oblasti navrhování systému hospodaření farem, takže jsme věděli, na co se máme ptát a co zjišťovat, aby byl náš dokumentární film co nejobsažnější a zároveň inspirativní.

 

Našli jste, co jste hledali?

Materiálu pro náš film jsme u Salatinových našli spoustu, ovšem našli jsme toho mnohem víc. Například Richardův příběh je skutečně silný, ovšem když jsme na Polyface přijeli poprvé, samozřejmě jsme vůbec netušili, že na něj narazíme.

 

Rodina Salatinů má farmaření v krvi – hospodaří už ve čtvrté generaci. Ve filmu všechno jejich počínání působí jednoduše a zároveň dokonale promyšleně. Myslíte si, že jsou jejich metody snadno přenosné, nebo je k tomu potřeba znát, umět a učit se složité věci?

Jsme si naprosto jistí, že jeho metody jsou přenosné. Workshopy s Joelem, Danielem a Sheri pořádáme už spoustu let, takže vidíme, co všechno jejich účastníci potom dokáží. Tato inspirace je všestranně využitelná. Můžete přitom chovat třeba jenom kuřata, nebo kuřata i krávy. Nebo jenom prasata. Salatinův přístup tyto lidi nakopne k tomu, aby se do toho pustili.

 

 

Kromě filmu se vaše rodina přes 20 let angažuje také v zemědělském poradenství. Pozorujete, že by se za tu dobu stával z alternativních metod zemědělství nový mainstream, nebo je to stále výsada „lunatic farmers“, jak o sobě sám Salatin s oblibou mluví?

S tím, jak se ceny zemědělských chemikálií ženou vzhůru a lidé jsou čím dál víc nemocní, hledají farmáři stále častěji nové způsoby,  jak uzdravovat krajinu a potažmo také své zákazníky. Takže ano, stává se z toho nový mainstream.

 

 

Podrobnosti o filmu najdete v tomto článku.

Lisa Heenan & Darren J. Doherty

– producentka a režisér filmu Polyfaces
– vedou společnost Regrarians, která slouží jako vzdělávací základna pro oblast regenerativního hospodaření
– v rámci platformy Global Village pořádají worskhopy o permakulturních přístupech, mj. také s Joelem Salatinem

Comments are closed.