„Human Nature“, dokument, který shrnuje současný stav na poli genetiky, není jen bezkonkurenční lahůdkou v letošní filmové hostině, ale patří k tomu nejlepšímu, co měl festival kdy tu čest uvést. Několik posledních málo let zcela smazalo hranice mezi nedávnými sny a realitou, co bylo z říše sci-fi, či nemožné, to dnes sekají mladí vědci po garážích jak Baťa cvičky.

Lidská přirozenost (Human Nature), USA, 107 min, r. : Adam Bolt

Lidská přirozenost (Human Nature), USA, 107 min, r. : Adam Bolt

Rozkrývání tajů přírody není nic nového, člověk to začal činit hned, jak poprvé slezl ze stromu. Stal se chemikem, když se naučil vypálit nádobu. Stal se biologem, když se naučil péct chleba nebo když si všiml, že i zkvašené ovoce má něco do sebe. Ale stal se i zručným genetikem, když z travin vyšlechtil obilí. Stává se více vědoucím a pěstuje vědu, protože je to zkrátka dobré. Taková už je povaha lidská.

A co že to tak bezprecedentně rozčeřilo vědecké kruhy, že o tom vznikl zmiňovaný dokument? Je to CRISPR, což je zkratka pro „clustered regularly interspaced short palindromic repeat“ – tedy krátké, pravidelně rozmístěné, opakující se palindromatické repetice. Za nepříliš sdělnou zkratkou se skrývá velmi jednoduchý nástroj, který si příroda vyvinula pro své evoluční hrátky už před miliardou let. Nejde o nic jiného, než o biologické nůžky. CRIPS je protein, který podle zadání dokáže velmi přesně najít libovolné místo DNA a přešmiknout ji. Je to teprve pár let, co si toho všimla Jennifer Doudna, respektive upozornila ji na to kamarádka. Díky tomu se dnes přesné šmikání provádí jak na onom baťovském pásu. A kam to všechno povede? To se zcela jistě začneme velmi brzy dovídat, protože tohoto Džina do láhve už nikdo vrátit nedokáže.

Comments are closed.