Alexei & Garry Berteig: Právo obdělávat půdu
Jestli se někoho zemědělství týká osobně, jsou to farmáři. Oni rozhodují, co se bude pěstovat, čím se bude hnojit, odkud budou brát semena. Zatímco další aktéři – aktivisté, výrobci či vlády – mají propracované PR, hlas farmářů nebývá slyšet. Největší výzvou farmářů dnešní doby je tak nebát se vystoupit a hlásit se o své právo obdělávat půdu.
Na GMO, pesticidy a postupy průmyslového zemědělství se můžeme dívat jako na výzvy s obrovským potenciálem, nebo jako na Pandořinu skříňku plnou neznámých nebezpečí. Máloco jako inovace v zemědělství spouští tolik kontroverzí. Když vědci manipulací s geny dosáhnou lepších výnosů, aktivisté upozorňují na neprozkoumaná rizika uměle vytvořených entit. Jestliže podle vědců nemají stopová množství pesticidů vliv na zdraví, podle aktivistů hrozí nebezpečí jejich reakce coby „chemického koktejlu“ v našem organismu.
Kanadský film „Právo obdělávat půdu“ se zaměřuje na tři oblíbená kontroverzní témata: GMO plodiny, pesticidy a mýtus o romantickém farmaření. Nechává o nich promluvit samotné farmáře, ale i vědce z tamních univerzit, hospodářských komor, novináře i aktivisty. Hlasy, které zde zaznívají, pohlížejí na inovace v zemědělství především optimisticky. Platí to i o otázce geneticky upravených potravin. Lidstvo šlechtilo plodiny od nepaměti, rozdíl v manipulování s geny, jak jej provádí dnešní věda, tkví pouze v účinnosti, nikoliv v podstatě. Obava, že časem dojde např. k rezistenci škůdců vůči pozměněnému genu, má podle tvůrců filmu stejnou logiku, jako bychom zakázali používání antibiotik z obavy před rizikem, že jednou přestanou fungovat. Snaha zakázat vývoj plodin, jako je vitamíny obohacená „zlatá rýže“, prý bezprostředně vede k zvýšení úmrtnosti v chudých částech světa.
Celých 97 % kanadských farem vlastní a provozují rodiny. Farmářům záleží na tom, aby jejich půda rodila, nemají zájem na ničení prostředí, ve kterém sami žijí a v němž pracují. Chemické prostředky, jako jsou pesticidy, používají cíleně a selektivně. Trendem poslední doby je navíc snaha posunovat se k organickým a udržitelným řešením. Nemůžeme však od farmářů chtít, aby ustrnuli v době žebřiňáků a ruchadel. Právě díky inovacím dnes v kanadském zemědělství pracují pouhá 2 % obyvatel, nikoliv 70 %, jako tomu bylo před 80 lety. Díky lepším technologiím se také lépe využívá půda, kterou není nutné rozšiřovat např. na úkor pralesů.
Takovéto „pozitivní“ informace se však podle tvůrců filmu rozšiřují mnohem složitěji než katastrofické negativní zprávy. Proto by dnešní farmáři měli vyprávět vlastní příběhy, jinak to za ně bude dělat někdo jiný.
Film „Právo obdělávat půdu“ uvidíte v pondělí 17. 10. v 15.00 hodin ve Velké aule ČZU.