Houby nejsou jenom to, co sbíráme na smaženici – ještě fascinující je podzemní změť vláken hub propojujících ekosystém jako skutečný přírodní internet. Věděli jste ostatně, že jenom díky houbám jsme mohli po vyhynutí dinosaurů obsadit planetu právě my?

 

Království: Jak houby stvořily náš svět (The Kingdom: How Fungi Made Our World). The Nature of Things. režie: Annamaria Talas, Simon Nasht; 2017

Království: Jak houby stvořily náš svět (The Kingdom: How Fungi Made Our World). The Nature of Things. režie: Annamaria Talas, Simon Nasht; 2017

Ani rostlina, ani živočich. Houby tvoří samostatnou říši, kterou se teprve učíme objevovat. Za miliony let své existence si tento úchvatný organismus vytvořil mechanismy, jak ovládnout celý ekosystém i přežít jakoukoli katastrofu. Během toho získaly různé druhy hub vlastnosti, které nám mohou pomoci vyřešit nejrůznější problémy – ať už jde o léky na nevyléčitelné nemoci či třeba likvidaci průmyslového odpadu.

 

Houby umožnily vznik života na zemi. V prvopočátku jednoduché spory hub svými enzymy rozežíraly kameny, dolovaly z nich minerály a ze vzniklé suti vznikla půda. Fascinující je jejich schopnost symbiózy – díky vzájemně výhodným dohodám s řasami, stromy a rostlinami fungují vlákna hub jako potrubí distribuující živiny, kam je zrovna potřeba. A že je to potrubí pořádně husté – šlápnete-li kdekoliv na zem, jen pod vaším chodidlem se bude nacházet 500 km vláken hub!

 

Tajemný svět hub a možnosti i rizika, která skýtá, přibližuje australský film Království – Jak houby stvořily náš svět režisérů Annamaria Talas a Simona Nashta.

talasVáš film „The Kingdom – How Fungi Made Our World“ ukazuje les jako provázaný systém, v němž spolu organismy komunikují. LSFF 2017 ocenil film na podobné téma „Inteligentní stromy“, z katalogu LSFF 2014 si pamatujeme film „Superhouby: Pomohou zachránit svět?“. Budou podle vás houby „the next big thing“ a proč je pro filmaře toto téma tak sexy?

Annamaria Talas: Ano, houby jsou žhavá novinka! Lidé se o houby zajímají více než kdykoliv v minulosti.

Ve filmu se mluví o kvasinkách. Během evoluce lidského druhu jsme si prý vyvinuli schopnost rozkládat etanol, abychom se neopili, když jsme jedli zkvašené ovoce: motat se po lese plném dravců není ta nejlepší strategie pro přežití. Když si ovšem vybavuji sobotní ranní kocoviny, napadá mě – to jsme tu schopnost mezitím ztratili? Jak to je?

Annamaria Talas: Ne, ne proto, abyste se neopili – tedy legálně, abyste mohli fouknout do balónku a přitom vám nedali pokutu. To je důležitý rozdíl. Jde o to, že když jste opilý, sežere vás dravec. Enzymy rozkládají alkohol – množství obsažené ve zkvašeném ovoci – takže po něm nejste ani přiopilí. Tuhle schopnost máme, ale zneužíváme ji a opíjíme se.

Houby dokáží být skvělý pomocník, ale i mocný nepřítel. Příkladem může být rozšíření plísňové infekce v Kanadě, které mezi lety 2002–2005 podlehlo několik desítek lidí – viníkem byla kvasinka cryptococcus gattii původem z Austrálie. Jak souvisí rozšíření nebezpečných hub s globálním oteplováním a skutečně by mohly houby vést k celosvětovým epidemiím?

Annamaria Talas: Ukazuje se, že jeden z kanadských kmenů má původ v Brazílii, ale nejznámější je cryptococcus gattii z tropického severu Austrálie. Šíření plísňových onemocnění souvisí s klimatickými změnami dvěma způsoby: jeden důvod je, že změna počasí umožnila sporám dostat se do vzduchu a být vdechnuty – tudíž se nakazí víc lidí, než kdyby zůstaly v půdě. Druhý důvod je, že jak se otepluje klima, tak se houby, které nežijí při teplotě 37 stupňů, což je teplota našeho těla – budou nuceny adaptovat a přežijí ve vyšších teplotách. To otevře patogenním houbám celou novou oblast, kterou budou moci obsadit – naše těla. To je pro nás špatná zpráva, protože na to nejsme připraveni.

Česko je národ houbařů – naše vášeň chodit po lese, sbírat jedlé houby a vařit z nich polévky a omáčky je naší unikátním národním rysem. Jak jsou na tom v tomto ohledu Australané?

Annamaria Talas: Já jsem původem z Maďarska a taky jsme sbírali houby! Vzpomínám si na výjezd s univerzitou, kde jsme našli celé svahy plné lišek. Australané si houby kupují v obchodech.

Comments are closed.