Království - Jak houby stvořily náš svět

Příběh o tom, jak houby umožnily život na pevnině. Díky výzkumu hub v kontextu evoluce přicházejí vědci s objevy, které změní naše životy. Některé houby nás zachrání, jiné nás budou ohrožovat, a my se teprve učíme poznávat, které jsou které.

Číst dále

Becoming

Becoming je krátký film o zázračné genezi života zvířete. V mikroskopických detailech spatříme proces „tvorby“ čolka horského v průsvitném vajíčku od prvního dělení buňky až k vylíhnutí. Jediná buňka se promění v hotový komplexní živý organismus s tlukoucím srdcem a cirkulujícím krevním oběhem.

Číst dále

Češi zachraňují – Mořské želvy na Borneu

Češi mají skvělé výsledky v ochraně ohrožených druhů zvířat. V dokumentu Dan Bárta, zpěvák a přírodovědec, cestuje na opuštěný ostrov za Hanou Svobodovou, aby zjistil, proč zmizelo 90% populace mořských želv a co lze dělat pro jejich záchranu.

Číst dále

Ze života borovice

Ačkoli je menší než zrnko rýže, způsobuje lýkohub douglaskový velké problémy pro borové lesy po celém světě. V rámci boje proti této epidemii se profesorka Diana Six rozhodla rozluštit genetický kód borovice.

Číst dále

Zalesňování Islandu - Důvod k optimismu

Byl island vždy pustinou? Dokáží na tomto ostrově ledovců a sopek růst lesy? Tento film zodpovídá tyto otázky pomocí příběhu o lesnictví na Islandu. Vysvětluje, proč je výběr genetických dispozic semen, řízků a semenáčů klíčový pro odolné lesy.

Číst dále

Budoucnost patří hmyzu

Po velkém vzestupu start-upů s jedlým hmyzem v Americe následoval dramatický pád. Tento film zobrazuje vztah Američanů k jídlu jako klimatickou katastrofu a poukazuje na každodenní zvyky jednotlivců, jejichž změnou by se dal napravit nefunkční potravinový systém, sousto po soustu.

Číst dále

Chimanimani - Rozvoj komunity a ochrana přírody

Projekt MozBio poskytl členům komunity z okolí rezervace Chimanimani v Mosambiku obživu s využitím stejných technik, jaké používali již jejich předci. Ekologické zemědělství, včelařství s tradičními úly, systémy zavlažování a budoucí komunitní stodola představují pro tyto komunity nový podnět.

Číst dále

Brouci útočí!

V tomto filmu se dozvíte, jak drobný kůrovec zničil stovky vzácných borovic Torreyových a co je možné dělat pro snížení ztrát. Borovice Torreyova má velmi málo přirozených nepřátel. Ty představuje zejména lýkožrout Ips paraconfusus a lýkohub Dendroctonus valens. Borovice Torreyovy jsou velmi vzácné a je třeba je ochránit pro budoucí generace.

Číst dále

Archa světel a stínů

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, začali mladí filmaři Martin a Osa Johnsonovi budovat svoji kariéru. Jejich příběh fascinoval […]

Číst dále

Zebřičky: Téměř jako lidé, revoluce ve studiu chorob

Výlohy na zdravotní služby jdou v dnešním světě strmě vzhůru. Co kdybychom dokázali získat lepší data, utrácet zlomek ceny a mít výsledky v nesrovnatelně kratším čase? Představuji vám zebřičku. Zebřičky jsou dosud z velké části nevyužitý zázračný zdroj vědomostí a návodů k léčbě chorob, jakými jsou rakovina, kardiovaskulární onemocnění, leukémie a autismus.

Číst dále

Homo Digitalis

Homo Digitalis – jak dlouho zůstaneme lidmi? Srdcem tohoto multiplatformního projektu je sedmidílný webový seriál. Ale Homo Digitalis je také vědecký experiment s hravým testem života v budoucnosti s okamžitou analýzou. Výsledky jsou publikovány jak ve vědeckém článku, tak ve výsledném televizním dokumentu.

Číst dále

Prapůvodní zrno pro zemědělství budoucnosti

Tento film je o průkopnících v nových oblastech, udržitelném zemědělství na prérii, vědě a dobrém a zdravém jídle. Představuje moderní biozemědělce, kteří pěstující staré odrůdy pšenice: od indiánského farmáře po senátora Spojených států s biofarmou, inovativní pekaře, výrobce těstovin a kuchaře v USA, Kanadě a Itálii.

Číst dále

Liány na vzestupu

Budoucnost tropických lián by mohla ovlivnit křivku globálního oteplování. Tropické liány jsou čím dál běžnější na obou amerických kontinentech. Nikdo přesně neví proč. Ekolog Stefan Schnitzer hledá odpověď v panamské džungli.

Číst dále

Skotská - Zlatý sen

Skotská whisky je mezinárodně vyhlášený druh alkoholu. Podíváme se na nejznámější jména tohoto odvětví – například na firmu, která se specializuje na ručně vyráběné lahve prodávané za více než 10 000 amerických dolarů, a na pohádkový příběh Jima McEwana, vyhlášeného lihovarníka a experta na míchání.

Číst dále

Nesmrtelný les

Během posledních několika tisíciletí se evropská krajina změnila víc, než si dokážeme představit. A přece existuje jedno místo, které se téměř nemění. Rozmanitý, nebezpečný a zároveň křehký a divoký svět, který se stále řídí zákony přírody. Tyto neřízené procesy tu zabezpečují pokračování evoluce a prastarému lesu jeho nesmrtelnost.

Číst dále

Lidštější než člověk

Lidštější než člověk se ptá, co to znamená žít ve věku inteligentních strojů. Film je osobní, hravý a občas dramatický a autor v něm zjišťuje, jak moc ze své kreativity a lidských hodnot dává v šanc, když si staví vlastního robota, který bude natáčet filmy místo něj.

Číst dále

Silicon Valley: Neznámý příběh - Šťastné náhody

Silicon Valley: Neznámý příběh je první televizní pořad, který mapuje stoletou historii této fascinující oblasti. Třetí díl, Šťastné náhody, sleduje komplikované cesty, které vedly k největším úspěchům, a odhaluje, že ani na místě, které se proslavilo vynalézáním budoucnosti, ji nikdo předpovídat neumí.

Číst dále

Glykolék - Další krok k léčbě rakoviny

Glykolék je film o glykanech a jejich roli v léčbě rakoviny. Glykany hrají v našich tělech zásadní roli – každá buňka je pokryta vrstvou glykanových struktur. Každá glykanová struktura má svůj kód a cílem projektu glykolék je pokusit se tento kód rozluštit a využít ho v boji proti nádorům v těle.

Číst dále

Moje farma, tvoje půda

Zemědělec na pronajaté půdě. Majitel pozemku. Stát. A boj o půdu. Otázka vlastnictví půdy zůstavá v Indii „časovanou bombou“ s dalekosáhlými dopady na všech frontách, která hrozí velkou sociální krizí.

Číst dále

ADHD: Mají ho i dospělí

ADHD neboli hyperkinetická porucha většinou vzbuzuje asociaci s neposednými dětmi, které nejsou schopny se soustředit a zůstat chvíli v klidu. Symptomy poruchy se však mohou přenést až do dospělosti. Dokument z cyklu The Nature of Things ukazuje, jaký je život s ADHD, a boří mýty o tomto syndromu, se kterým se kromě dětí potýká i […]

Číst dále

Jídlo 3.0 - Techno potraviny

Co budeme zítra jíst? Umělá vejce, maso ze zkumavky, nekazící se potraviny, ultranutriční nápoje, hmyzí mouku… Ale stojí tyto potenciální produkty za to? Jsou pro nás opravdu tak dobré, jak se říká? Jsou opravdu tak výhodné pro naši peněženku a pro planetu?

Číst dále

Jídlo 3.0 - Bio potraviny

Co budeme zítra jíst? Umělá vejce, maso ze zkumavky, nekazící se potraviny, ultranutriční nápoje, hmyzí mouku… Ale stojí tyto potenciální produkty za to? Jsou pro nás opravdu tak dobré, jak se říká? Jsou opravdu tak výhodné pro naši peněženku a pro planetu?

Číst dále

Svět bez hmyzu

Nejprve vyhyne hmyz, pak ptáci a nakonec lidé. Vývoj je dramatický. Na některých místech Evropy zmizelo 70 % hmyzí biomasy. Tento oceňovaný dokument ukazuje příčiny této situace pomocí úžasných záběrů. Přední odborníci představují řešení. Film se natáčel v Číně, Rumunsku, Švýcarsku a Německu.

Číst dále

Následuje spoušť

Anglická vřesoviště jsou označována za oblasti výjimečné krásy. Vyvolávají v nás pocit divoké a nespoutané přírody. Čistá divočina nedotčená výdobytky civilizace. Ale ne vše je tak, jak se zdá.

Číst dále

Říše rudého zlata

Šokující neznámá fakta o nejvíce konzumovaných plodech na světě. Rajčata jsou stejná komodita jako benzín nebo obilí a tak si je můžete dát kdekoliv na světě. Tento film sleduje cestu rajčat z Afriky, Itálie, Číny a Ameriky a ukazuje důsledky tohoto globálního byznysu.

Číst dále

Dilema masožrouta

Jak roste populace, zintenzivňuje se zemědělství. Nevyhnutelným důsledkem je kruté zacházení se zvířaty a ekologické škody. Ale existují alternativy? Vydáme se na cestu kolem světa a odhalíme nejhorší excesy průmyslového zemědělství i alternativy, které fungují v souladu s přírodou.

Číst dále

Protilék na Trumpa

První prezident vzešlý z reality show se nedostal do úřadu tím, že by někoho nudil. Tento dokument na to jde stejně. Nebojí se tabuizovaných témat ani politické korektnosti. Lék proti Trumpovi hledá nejefektivnější způsoby, jak se vypořádat se zkorumpovaným systémem, aniž bychom se museli uchýlit k násilí.

Číst dále

Rok na farmě

Sledujme zemědělce z Rhode Island Catherine Mardosaovou a Matta Tracyho z Red Planet Vegetables během čtyř ročních období a jejich problémy i úspěchy řemeslného zemědělství. Představí se nám jako farmáři ze samého středu hnutí „z farmy na stůl“ a ve filmu promluví o naději i strachu, o motivaci i pochybnostech.

Číst dále

Ingredience amerického snu

Vydejte se do centra projektu Providence Granola a vyslechněte nové uprchlíky, jak jim (i celé širší komunitě) výroba jídla pomáhá. Pracovníci a zakladatelé projektu se snaží o několik základních bodů: vyrábět nejlepší granolu, vytvořit udržitelný podnik a přitom rozšiřovat pracovní dovednosti nových uprchlíků.

Číst dále

Kořeny

Guy Webb strávil jako specialista na půdu roky hledáním způsobů, jak zlepšit zdraví horšící se zemědělské půdy v Austrálii. Náhodou narazil na výzkum mikrobů, který byl průlomem v pedologii, a teď napomáhá tomu, aby zásadní informace z tohoto výzkumu nezapadly.

Číst dále

Jedy v každé účtence

Stačí pár dotyků s bankovkami, účtenkou či napít se z umělohmotného kelímku a do vašeho těla proudí bisfenol S. Ještě donedávna byl považován za neškodnou náhražku bisfenolu A, výzkum vědců České zemědělské univerzity a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni je první studií na světě, která před bisfenolem S varuje.

Číst dále

Sémě změny v našich rukách

Každá změna začínám příběhem… a Sémě změny v našich rukách je příběh farmářů, kteří se s pomocí naděje, tvrdé dřiny a zarputilosti odmítají stát oběťmi dějin. Navrací kulturu do agrikultury a chuť rajčatům. Stojíme na rozcestí, budoucnost je nejistá, ale je to…v našich rukách.

Číst dále

Divoké sestry včelky Máji

Většina lidí si spojuje výrobu medu se slovem “včela”. Jen málo lidí ví, že včel je více než 560 různých druhů – většina z nich jsou pilné jako včelky, ale některé zneužívají jiné druhy hmyzu a další jsou dokonce známé vražedkyně. Film ukazuje neuvěřitelnou rozmanitost a úžasnou schopnost adaptability našich “včel”.

Číst dále

Fermentace čili proměna

Není divu, že fermentované pokrmy patří k těm nejtradičnějším a že vždy byly synonymem té nejzdravější výživy. Prastarý proces, který využívaly mikroorganismy k přeměně složitějších látek, nejčastěji sacharidů, na látky jednodušší, např na etanol, kyselinu mléčnou nebo octovou, příroda evolučně rozvíjí od samotných počátků života. Šéfkuchař Edward Lee nás zve na fascinující putování za těmi, […]

Číst dále

Daman - specialista na přežití z Jižní Afriky

Damani jsou ne příliš známá, zato roztomilá a hbitá stvoření, na první pohled velmi podobná svišťům. Příběh mladého damana Rockyho a jeho rodiny ukazuje, jaké každodenní malé i velké radosti a strasti přináší život těmto jihoafrickým obyvatelům. S vtipem a nadhledem je zde glosován život jihoafrické fauny, který se nápadně podobá lidské společnosti.

Číst dále