Čas na kávu

Dokumentem provází čtyři odborníci z různých oblastí, každý z nich miluje kávu a má vlastní způsob přípravy. Film poutavě ukazuje pozadí, historii a specifika tohoto velice populárního nápoje.

Číst dále

Budiž světlo

Na jihu Francie vědci brzy dokončí přístroj, na němž pracují již desítky let: jedná se o umělou hvězdu, která by mohla poskytovat čistou energii po miliony let. Podaří se vědcům přijít na kloub nukleární fúzi, nebo se honí za přeludem?

Číst dále

Bachovy bobule?

Bachberry je projekt financovaný EU, který se snaží hledat užitečné sloučeniny v drobných plodech a s pomocí syntetické biologie vyrábět tyto sloučeniny v bakteriích pro průmyslové užití. Hlavním cílem jsou barviva, potravinové přísady a lék proti Alzheimerově chorobě.

Číst dále

Inteligentní stromy

Lesník a úspěšný spisovatel Peter Wohlleben (Tajný život stromů) a vědkyně Dr. Suzanne Simard (University of British Columbia, Kanada) už několik desítek let sledují komunikaci stromů. Jsou stromy ve skutečnosti bytosti, které mají city, společný jazyk, znají přátelství a pečují o sebe navzájem?

Číst dále

Alaotra: ohrožené poklady Madagaskaru

Skupina vědců a ochránců přírody se na Madagaskaru snaží zachránit poslední jedince vzácného lemura rákosového zvaného Bandro. Dochází k dalšímu ničení přirozeného prostředí, které je zásadní pro jeho přežití, proto se vědci uchýlili k výjimečným opatřením: hrají s místními lidmi stolní hru, aby změnili jejich chování a zastavili vymírání.

Číst dále

Že by zase zdraví?

Neohrožený filmař se vydává na cestu, na níž odkryje možná největší tajemství současnosti týkající se zdraví a poodhalí tajnou dohodu mezi průmyslem, vládami a farmaceutickými a zdravotnickými organizacemi, jejímž cílem je, abychom se tuto informaci nedozvěděli.

Číst dále

Integrované lesní hospodářství:Rozumné využití lesa

Jak sladit ochranu biodiverzity a výrobu dřeva v evropských lesích? Navštivte lesy od Švédska po Španělsko a promluvte si s vědci i lesníky. Seznamte se s nejdůležitějšími úkoly a získejte informace o používaných formách hospodaření. Jen při šetrném využívání nám budou lesy poskytovat to, čeho si vážíme, i v budoucnosti.

Číst dále

Brouci: Malí superhrdinové přírody

Je hmyz škůdce? Dobře si odpoveď rozmyslete. Tento vizuálně úchvatný vědecký dokument ukazuje, jak nám tito malincí géniové mohou pomoci vyřešit velké vědecké problémy – od výroby biopaliv přes ničení bakterií odolných proti lékům až po léčbu rakoviny.

Číst dále

Můj život s robotem

Angelica Lim je inženýrka robotiky a chystá se zkusit dosud nevyzkoušené: žít půl roku s humanoidním robotem. Co bývalo tématem scifi, je dnes realita: lidé si kupují roboty, aby jim uklízeli dům, hráli si s nimi nebo je učili. Je na čase zjistit, jak mohou změnit náš každodenní život v práci i doma.

Číst dále

Neviditelná hranice

Neviditelná hranice je skutečný příběh lidí lapených uprostřed nejdelší války, co se kdy na zemi vedla. Snaha velkých majitelů pozemků vydělat na výrobě „zeleného“ paliva z palmového oleje vytlačila místní zemědělce a domorodce, zničila přírodní prostředí a půdu soustředila v rukou bohatých.

Číst dále

InGenio, věda v každodenním životě

Tento televizní seriál ukazuje svět strojírenství na příkladech současných problémů. V každém díle představuje mladá inženýrka jeden výzkumný projekt vedený místními vědci. Tento díl představuje projekt, který podporuje kulturu Mapuche systémem dodávek elektřiny do izolované komunity těchto domorodců v jižním Chile.

Číst dále

Živý plášť planety Země - Geoderma

Půda provází život na Zemi a člověk by bez ní na této planetě nemohl existovat. Co dnes vlastně o půdě víme? A jak s tímto poznáním nakládáme? Jak se člověk stará o pokožku naší matky Země, o Geodermu? Na tyto otázky odpovídá průvodce dokumentem, půdní biolog Ladislav Miko. Foto: Pavel Krásný www.macrophotography.cz

Číst dále

Lososí les

Les lososů je třicetiminutový dokument, který sleduje lososy při migraci přes národní park Tongass na Aljašce. Film ukazuje, jak zásadní jsou lososi pro život v této oblasti, a vyzdvihuje roli nesoukromých pozemků pro zajištění jejich budoucnosti.

Číst dále

Rýžové nudle

Lidé si vaří rýžové nudle, protože se nechtějí rozloučit s obdobím, kdy se ve vzduchu vznáší vůně rýžových květů. Domov rýže, který tvoří řeka Si-ťiang, v sobě ukrývá nesčetná lidská strádání i moudrost.

Číst dále

Mléko: Fakta, čísla a pověry

Mléko – základní potravina pro naše zdraví? Bílý, průmyslově zpracovaný produkt, který bychom podle jedněch měli konzumovat každý den, možná způsobuje mnohé civilizační choroby. Zaměříme se na neutuchající debatu na toto téma.

Číst dále

Dobrý - lepší - vegan?

Moderní veganství je životním stylem mladé, zdravé generace. Kromě toho, že to je módní druh vegetariánství, veganství je také oblastí, kde se vydělává hodně peněz na výzkumu i prodeji. Na trhu jsou různé druhy veganských náhrad mléka, sýra, vajec a klobás. Jsou náhrady z laboratoře lepší volbou?

Číst dále

Svět podle termitů

Termiti – pro některé exotický hmyz, pro jiné zase škůdci, kteří způsobují obrovské ekonomické škody. Film se je pokouší ukázat jinak: jako sílu významně ovlivňující ekosystém celé naší planety a také jako objekt intenzivního vědeckého výzkumu, který odhaluje jejich fascinující život a mimořádnou adaptabilitu.

Číst dále

Zachraňte genofond

Film sleduje historii moderní kulturní jabloně až k jabloni Sieversově, divoké jabloni pocházející z pohoří Ťan-šan ve střední Asii, a představuje mnoho vědeckých důkazů o jejím původu. Je dokázáno, že oblast pohoří Ťan-šan je bohatým genofondem, kterých je na světě jen poskrovnu, a možná v budoucnu umožní vývoj nových jablečných kultivarů.

Číst dále

I velká data musela vyrůst

První díl seriálu Crowd & Cloud. Data dnes pohánějí ekonomiku. Díky inovacím v občanské vědě a crowdsourcingu však mohou data bojovat i s přírodními pohromami. „Dav“ spolupracuje online přes „cloud“, lidé po celém světě se propojí a hrají online hry jako například „StallCatchers“, jimiž se může urychlit lékařský výzkum. Když jsou data využívána chytře, mohou […]

Číst dále

Superrostliny: Jak vydělat na ochraně přírody

Hyperakumulátory jsou rostliny, které dokáží ukládat tolik těžkých kovů v listech, že se dají využít pro dekontaminaci půdy. Některé je dokonce možné využít pro sběr takto uložených surovin. Díky těmto superrostlinám by mohlo zemědělství jednou znovu vzkvétat i na průmyslových pustinách dnes zamořených těžkými kovy.

Číst dále

Sedm hříchů civilizace

Teroristické útoky se staly každodenní realitou a klimatické změny už nejsou jen problémem budoucnosti. Navíc se Evropou převalila migrační vlna tsunami a nastal problém. Dnes je to náš problém… Dokumentární film o střetu dvou odlišných světů a civilizačních hříších, které nezvratně ovlivňují naše životy.

Číst dále

GIN: Film

Film natočený během jednoho roku londýnskou organizací A World of Gin, která propaguje gin. Spolu s tvůrci filmu se vydáme za ginem a jeho výrobci z různých koutů Británie: Brighton Gin, Hayman’s Gin, William’s Distillery, Mason’s Gin, Edinburgh Gin a cestu zakončíme v nejsevernější destilérce v Británii na Shetlandech. Zastavíme se i v Londýně a […]

Číst dále

Hořící močál

Když se doktorandka Kira Hoffman poprvé dostala na pobřeží Britské Kolumbie, překvapila ji vlhkost této oblasti. Pak ale při cestě přes močál narazila na ohořelé stromy. Co dělají stopy po ohni v pobřežním deštném pralese na jednom z nejvlhčích míst v Severní Americe?

Číst dále

iRonie

Film zkoumá vztah mezi člověkem a technikou z perspektivy telefonu. Tento ručně kreslený animovaný film byl natočen na motivy básně „Sedm miliard“. Režisér filmu, jenž je i autorem básně, se již dvakrát stal vítězem národní básnické soutěže.

Číst dále

Barbecue

Při grilování nejde jen o ožehnutý kus masa. Je to rituál, který se na celém světě provádí s téměř náboženskou úctou. Pro někoho je to cesta ke spáse. Celé národy nedají na svůj způsob grilování dopustit. A příběhy vyprávěné kolem ohně dokáží stmelovat celý svět.

Číst dále

Kyborgové mezi námi

Za pouhých pár let se moderní technologie propojí s našimi těly dosud netušenými způsoby a posune hranice významu slova člověk. Zatímco u zdravotnické technologie se vědci stále snaží především o napravování handikapů, v případě kyborgů jde o něco jiného: o spojení člověka a stroje s cílem vylepšit lidské schopnosti.

Číst dále

Ústřicové pivo

Chovatel ústřic, loupač a pivovar vytvořili první farmu v Marylandu, která dodává ústřicové pivo. Navazuje tak na starobylou tradici průmyslové minulosti a vytyčuje budoucnost udržitelného zemědělství.

Číst dále

Running Sushi

Absolutní běžecká sushi špička si to rozdá v překážkovém závodu přes sójovou omáčku a čínské hůlky. Stadion je vyprodaný a čeká se jen na výstřel ze startovní pistole. Krátký film animovaný technikou stop-motion je inspirován populárním pojídáním japonských delikates „running sushi“, kde kousky sushi jezdí v restauraci dokola na pásu.

Číst dále

Mistr mořských plodů

Obyvatel Pekingu, který vyrostl ve vnitrozemí, se celým svým srdcem vrhnul na lov ryb. Otevřel si rybí restauraci a dělí se o svou radost s kolegy a rybaří s přáteli daleko na moři.

Číst dále

Noční žraso

Čcheng-tu je přírodní, pohodlné a dobře obyvatelné město. Lidé si tu rádi dávají noční dobroty a říkají jim „kuej-jinši“. Seženete tu grilované jídlo, omáčky a pouliční jídlo do ruky. Pozdní večeří se dá vyřešit každý problém. A když už si dáváte, dejte si dvojitou porci.

Číst dále

Sesamose

Sie Wenfeng, šedesátiletý štukatér, vaří každý rok už několik desetiletí „sesamose“ a v 50. letech pracoval 12 hodin denně. Chce tento recept předat svému synovi, aby byla zachována tradice.

Číst dále

Nudle z Nanshanu

Vesnie Wen-čou Rujen Nanšan je známá vařením Suomian (nanšanských nudlí) už více než 300 let a je to krásné místo. V rozhovoru se dozvídáme, jak moc je toto umění závislé na počasí a že je třeba jeho komplikovanou přípravu předat další generaci.

Číst dále

Svědectví vymírání

Sledujeme drastický úbytek volně žijících zvířat, takzvanou šestou vlnu vymírání. Západní Afrika je nejvíce postiženým regionem, protože tu mizí přirozené prostředí a stále se nedaří zabránit pytláctví. Vydáme se na 6616 km dlouhou vědeckou expedici a budeme hledat žijící zvířata v jedné z posledních divočin, v národním parku Niokolo-Koba. Řvou tu ještě nějací lvi?

Číst dále