Knižní kavárna

Özgür a Yasin pracují jako číšníci v kavárně s knihkupectvím. V kavárně pracuje i barista Saffet, který má od šéfa volnou ruku. Özgür a Yasin jsou podřízení Saffetovi, ten ale s pomocí zvonku začne Özgüra a Yasina tyranizovat a vykořisťovat. Začne zvonek používat ve svůj prospěch, kdy se mu zachce.

Číst dále

Rébus jménem touha

Vědci se zabývají sexem zhruba stejně dlouho jako všichni ostatní – ale co touha? Film Dekódovat touhu odhaluje tajemství sexu a touhy a zjišťuje, že sexuální diverzita a prožitek rozkoše jsou možná zásadní pro přežití druhu.

Číst dále

Za všechny kulky

Bill Barron je tesař v Salt Lake City. Svou lásku k životnímu prostředí proměnil v křeslo v Kongresu. Film dokumentuje Billovu nekonvenční politickou kampaň: Bill vyrazil na 650 mil dlouhou cyklistickou pouť přes stát Utah, aby zvýšil povědomí o změnách klimatu.

Číst dále

Bez hlasu: Polární říše

Bez hlasu: Polární říše je vizuálně podmanivý dokument filmaře a fotografa Richarda Sideyho. Zachycuje vývoj polárních oblastí za posledních deset let. Je to meditace v obrazech na téma světlo, život, ztráta a údiv na špičkách zeměkoule.

Číst dále

Vesmírné počasí

Počasí ve vesmíru se dotýká každého z nás! Velká sluneční bouře může naší globálně prosíťované společnosti způsobit značné škody. Co by se tudíž stalo, kdyby dnes došlo ke sluneční bouři, která do tmy v roce 1989 zahalila celou provincii Québec a část státu New York?

Číst dále

Druhá strana pláže

Na cestě k oceánu běžně přecházíme přes duny, ale nikdy se pořádně nepodíváme na jejich zvláštní krajinu… Divočina, poušť a život! Tento film bez komentáře nám ukáže jeden den a jednu noc v životě tvorů a rostlin žijících na duně. Poslouchejte zvuky, sledujte obrazy a popusťte uzdu své fantazii!

Číst dále

Jídlo s.r.o. - Slivovice

V pořadu Jídlo s.r.o. obyvatelé Česka možná vůbec poprvé uvidí, co vlastně jíme. Chceme vidět, jak se jídlo vyrábí ve velkém v těch největších závodech v zemi, jak a proč se vyrábějí šmakulády, jak se liší a o kolik je dražší výroba kvalitních produktů. A pro srovnání se podíváme i k úplně malým výrobcům.

Číst dále

Žijeme z energie, jsme energie

Žít bez jídla je pro mnohé nepředstavitelné, ale o možnostech člověka víme stále málo. Film zachycuje téma co nejšířeji, jsou v něm dlouholetí protagonisté tohoto směru výživy – Jasmuheen z Austrálie a Henri Monfort z Francie, dále mladá dvojice z Ekvádoru, která takto počala a porodila už dvě děti, i Češky, které tímto způsobem žijí […]

Číst dále

Česká pivní válka

Svět kolem nás se neustále mění. A s ním se mění i naše pivo. Co se skrývá za tradičními pivními značkami v éře globalizace? Co se stane, pokud se tekuté národní dědictví promění v „Eurobier“? Mnozí lidé věří, že pivo a jeho charakter ovlivňuje život národa více, než si myslíme. A stále více jich věří, […]

Číst dále

Fermentace

Fermentace je portrét Sandora Katze, vítěze ceny Craiga Claibornea za celoživotní práci za rok 2014. Sandor Katz je nadšený stoupenec a propagátor zpracování potravin kvašením. Je autorem knih Síla přírodní fermentace a Umění fermentace. V roce 1993 se Sandor přestěhoval z New Yorku na venkov do Cannon County ve státě Tennessee, kde předává své přebohaté […]

Číst dále

Menkesova choroba: Pomoc a naděje

Tento dokument ukazuje snahu vyrovnat se s prognózou smrti. Kombinuje rozhovory s předními specialisty na Menkesovu chorobu v Národním institutu pro zdraví (USA) a s lidmi z Národní organizace pro vzácné choroby s autentickými osobními výpověďmi tří rodin z různých částí světa, které se snaží čelit diagnóze svých synů.

Číst dále

Přítomnost

Film Přítomnost se zaměřuje na 45 let trvající boj o spornou výstavbu druhého mezinárodního letiště v Torontu, které by mělo zničit 80 km² poslední nejlepší zemědělské půdy v Kanadě.

Číst dále

Světelný rok

Rok 2015 byl Organizací spojených národů vyhlášen za rok světla (IYL2015). Budeme sledovat expedici GalileoMobile do severní Bolívie a Brazílie, kde se před začátkem oslav Mezinárodního roku světla konaly různé astronomické akce.

Číst dále

Batman z Mexika

Už od chvíle, kdy jako kluk choval doma v koupelně upíry, zasvětil Rodrigo svůj život netopýrům. Teď je v sázce Tequila. Rodrigův oblíbený listonos arizonský opyluje kaktusy, ze kterých se nápoj vyrábí. Aby zachránil rostlinu i netopýra, musí Rodrigo vystopovat migrační trasu listonosa přes Mexiko – tváří v tvář hurikánům, hadům, mayským hrobkám a moři […]

Číst dále

Děti Bangladéše

V jedné z nejchudších zemí světa potkáte mnoho dětí. Chodí do obchodů a nabízejí se, že ponesou nakoupené zboží. Postávají na tržištích, a pokud seženou práci, často dřou na stavbách. Chudým dětem v Bangladéši od roku 2007 pomáhá česká humanitární pracovnice Petra Nováková. Zajišťuje potravinovou či zdravotnickou pomoc školám.

Číst dále

Čirok z Muddy Pond

Známí nadšení propagátoři všeho co souvisí s opravdovým jídlem, ze společnosti Southern Foodways Alliance, se tentokrát zaměřili na rodinu Guentherových z Monterey ve státě Tennessee a na jejich mistrovství při přípravě čirokovém sirupu Muddy Pond.

Číst dále

Příběh chyby

Příběh smrtelné dědičné choroby, o které se dnes ví, že existuje stovky let v různých částech světa, ale o níž se lékařská a vědecká komunita dozvěděla až v roce 1952. Tehdy začala nová kapitola v jejích dějinách, která navždy změní život postižených i jejich rodin.

Číst dále

T.rex

V roce 2013 odcestovali vědci z centra biodiverzity Naturalis do Spojených států, aby se pokusili najít tyrannosaura rexe. Byla to velká výzva s potenciálním přínosem pro vědu, výuku i cestovní ruch. Po neúspěšné expedici v dubnu 2013 jsme slibného tyrannosaura odkryli v září 2013. V září 2016 bude vystaven v našem muzeu.

Číst dále

Tygří pomsta

Tygří pomsta je podmanivý příběh dvou tygřích sester. Jejich cesty se propojují, střetávají a odhalují tak dojímavý příběh mateřství. Film natáčel časosběrně po dobu dvou let indický filmař Nalla v národním parku Ranthambore. Zachycuje soukromý a tajemný život tygrů.

Číst dále

Everglades: Vodní divočina

Zapomeňte na obrázek temných bažin: Everglades je ve skutečnosti křišťálově čistá mělká řeka, která pomalu plyne do moře. Snímek je intimním portrétem této zvláštní, divoké vodní přírody zachycený v obrazech zvířat, která jsou zde doma.

Číst dále

Neviditelný oceán: Plankton a plasty

Dokument Neviditelný oceán: Plankton a plasty sleduje, jak sochařka Mary Haseltine z New Yorku vytváří plastiku inspirovanou nejnovějšími vědeckými poznatky. Její umělecká vize zobrazuje nebezpečí, které na mikroskopické úrovni tiše dřímá pod hladinou oceánu. Haseltine svým uměním poukazuje na skutečnost, že svět mikroskopických organismů v oceánech ovlivňuje veškerý život na Zemi. Ve filmu vystupují Mara […]

Číst dále

Zářící tma: Hotaru v noci

Snímek Zářící tma: Hotaru v noci zkoumá důležitost tmy a její současný úbytek. Zaměřuje se na výzkum a ochranu míst výskytu světlušek v Japonsku a Spojených státech. Ve filmu vystupují umělci a vědci z různých kontinentů, kteří studují a snaží se porozumět mechanismu luminiscence světlušek. Současně hledají také cesty, jak žít v městském prostředí v […]

Číst dále

Čin, čin, na vaše zdraví!

Jídlo je základní a nedílnou součástí tradiční čínské medicíny. Tato starodávná forma léčení, která existuje víc než 4000 let, je dodnes populární, ačkoliv Čína začíná přejímat moderní metody. Jak tedy Číňané spojují minulost a přítomnost, východ a západ? Jak uvidíte, jdou na to chytře.

Číst dále

Zemědělská půda, ne frakování!

Zemědělství není jen práce nebo odvětví, je to způsob života. Když ale hrozí, že plány na nekonvenční způsob těžby plynu zasáhnou oblasti Gippsland a Western Victoria, spojí se australské vesnice, aby bojovaly za ochranu svých obcí, za zdroje vody i za zemědělskou půdu. Dokazují tím, že jejich hlas nelze ignorovat.

Číst dále

Apiterapie

Med a zdraví mají dlouhou společnou historii. Starověcí Egypťané med používali na léčení mnoha chorob. Dnes je známý především jako úlevný prostředek při nachlazení a bolestech v krku. Věděli jste však, že při aplikaci na některé rány má med úžasné hojivé účinky? Úl je skutečná lékárna.

Číst dále

-1287

Tvůrce filmu natočil několik důvěrných rozhovorů s Kazuko poté, co se dozvěděla, že zemře. Kazuko boří kulturní a sociální normy otevřeností, s jakou mluví o lásce, penězích, manželství a smrti. Kazuko si vytvoří hluboce důvěrný vztah sama se sebou i s tvůrcem filmu, čímž nabádá diváky, aby se zamysleli nad vlastním životem. A smrtí.

Číst dále

Renovací tonerových kazet snížíte tvorbu odpadu

V České republice se během jednoho kalendářního roku vyprodukuje několik tisíc tun směsného odpadu z použitých tonerových kazet. Tyto tonerové kazety je možné renovovat, čímž se eliminuje nežádoucí tvorba odpadu a podpoří se domácí průmysl.

Číst dále

Elementární

Film Elementární sleduje tři obrazoborce, kteří jsou posedlí přírodou a jež hluboce zasáhla ekologická krize. Dělí je od sebe celé kontinenty, ale každý z nich je součástí globálního příběhu o našem vztahu k přírodě. Film odhaluje strasti a starosti těch, kdo svůj život zasvětili změně.

Číst dále

Bylo, nebylo na stromě

Jedenáctiletá Filine sedí na stromě a setkává se s malými zázraky přírody kolem. Stromy v lese padají a Filine začne mít strach, že jednoho dne přijde o svůj výjimečný dub. Malá rebelka se rozhodne zastavit kácení stromů v lese. Ale co když se nic nezmění?

Číst dále

Imunologie plic

Na obranu proti patogenům ve vzduchu mají naše plíce vlastní velký a složitý imunitní systém. Ten filtruje vzduch, jejž dýcháme, odpuzuje útočníky a hojí poranění. Animace ukazuje, jak tyto silné imunitní odezvy někdy zareagují přehnaně nebo zaútočí na špatný cíl, čímž způsobí různé nemoci, například astma.

Číst dále

Metabolismus rakovinné buňky

Tato animace ukazuje, jak rakovinné buňky metabolizují glukózu. Místo aby jako hlavní zdroj pro tvorbu molekul ATP využívaly pyruvát, rakovinné buňky většinu pyruvátu přemění v laktát. Na výrobu molekul ATP využívají jen malé procento pyruvátu, což je velice neefektivní. Proto rakovinné buňky spotřebovávají mnohem více glukózy než buňky zdravé.

Číst dále

Imunologie kůže

Pokožka je hlavním štítem těla před fyzickými zásahy a mikrobiálními patogeny. Představuje jedinečné prostředí, v němž se buňky imunitního systému setkávají s kožními buňkami, aby udržely homeostázu a vyvolaly imunitní reakce. Tato animace představuje hlavní aktéry kožní imunity jak v období klidu, tak během nemoci.

Číst dále

RNA Interference

RNA interference (RNAi) je zásadní proces, kterým různé organismy regulují expresi genů. Tato animace provede diváky jednotlivými kroky exprese genů a mechanismem, jímž RNA interference dokáže „umlčet“ určitou mRNA v cytoplasmě.

Číst dále

Imunologie sliznice trávicí soustavy

Střeva jsou první obrannou linií v těle, která se musí na jedné straně bránit při napadení patogeny a antigeny, ale na druhé straně musí tolerovat částečky potravy a komenzální mikrofloru. Tento animovaný snímek představuje základní buňky a molekuly, které ve střevech participují na imunohomeostáze a nemocech.

Číst dále

Bílé Karpaty

Film se zabývá fenoménem kulturně-přírodní krajiny, jejíž součástí je odedávna i člověk. Díky přístupu našich předků vznikly druhově velmi pestrá společenstva květnatých luk, políček a sadů. Hlavním poselstvím dokumentu je poukázat na nevyhnutnost obnovy přírodě blízkeho hospodaaření, čímž máme na mysli mozaikové sečení, extenzivní pastvu a další.

Číst dále

Projekt pěstování potravin

Krátký dokument Projekt pěstování potravin mapuje činnost hnutí za místní potraviny a iniciativy pro komunitní pěstování potravin v Melbourne. Lidé se setkávají s cílem vytvořit na místní úrovni spravedlivý a udržitelný systém výroby a distribuce potravin.

Číst dále

Blíže ke hvězdám

Proč bychom měli vůbec vidět hvězdy? Autorský dokumentární film Antonína Reňáka z produkce Hvězdárny a planetária Brno Blíže ke hvězdám je o všem, co je potřeba v dnešní době udělat, aby mohl člověk opravdu uvidět hvězdy. Skupina nadšenců se vydává z Brna na Kanárské ostrovy pořídit technicky náročný materiál do moderního digitálního planetária.

Číst dále

Inhabit: Permakulturní perspektiva

Film Inhabit zkoumá různá ekologická témata dnešní doby a hledá řešení s využitím ekologického přístupu nazývaného permakultura. Inhabit z blízka ukazuje ty, kteří se permakulturou zabývají, i její využití od venkovské krajiny přes příměstskou krajinu až po krajinu měst.

Číst dále

Tep ledovce

Mezinárodní tým se vydává na pozoruhodnou vědeckou výpravu na ledovec Russel. Jejich cílem je výzkum struktury ledu. Vědci doufají, že s pomocí výsledů výzkumu zjistí více o změnách na ledovci a tak získají další informace o globálním klimatu. Přidejte se k nám na cestě do nádherné grónské tundry.   Rozhovor s režisérkou Martinou Treusch

Číst dále

Peníze: Manuál pro zmateného uživatele

Od mušlí jako platidla po burzu: tento film nás zavede na zábavnou cestu prostorem a časem, abychom znovu získali ztracenou víru v to, o čem věříme, že hýbe světem – peníze. Chytrým způsobem ukazuje, jak funguje náš finanční systém, a snaží se přijít na nové způsoby, jak se s tímto velice starým systémem vypořádat.   […]

Číst dále

Pod závojem sekvojí

Film Pod závojem sekvojí nás zavede na úchvatnou cestu temným a tajuplným sekvojovým pralesem. Sedm z těch kteří v něm přebývají – dřevorubci, vědci, aktivisté a Indiáni – nám ukáže svou část tohoto impozantního lesa. Nenajdete tu ani Tesco ani Starbucks, jen malá městečka a velké stromy.

Číst dále

Kapary, nevyužitá plodina

V případě možných klimatických změn by některé nepříliš využívané plodiny adaptované na semiaridní půdy jako například kapara trnitá (Capparis spinosa) mohly představovat zajímavou alternativu. V Portugalsku se kapary občas pěstovaly jako okrasné rostliny. Film zkoumá vzácné důkazy v portugalských herbářích a krátce představuje historii kulinářského a průmyslového využití kapar.

Číst dále

Vlčí hory

Snímek nás zavede na cestu zpátky v čase do doby, kdy evropská divočina byla skutečně divoká a živoucí. Zároveň se tu můžeme podívat do očí zvířatům, která jsme v minulosti potkávali. Tohle je život ve Vlčích horách.

Číst dále

Přistání na kometě: Mise Rosetta

Po deseti letech a sedmi milionech kilometrů cesty vyslala sonda Rosetta malé přistávací pouzdro Philae na kometu 67P/Churyumov-Gerasimenko. 12. listopadu 2014 dosedl modul na kometu, což bylo poprvé v historii lidstva. Philae vytvořilo mezinárodní konsorcium vedené Neměckým střediskem pro letectví a kosmonautiku (DLR).

Číst dále

Epidemie - Neviditelná hrozba

Viry H5N1 a SARS stály život tisíce lidí. Od jejich objevení jsou další viry zdrojem vážných obav. Od zimy 2013 mobilizují vědce koronavirus Mers, H7N9 a obávaný virus Ebola. Zajímavý pohled na realitu pandemie, které možná čelíme.

Číst dále

Vše o mém těhotenství

Maya, porodní bába, doprovází těhotnou Susilawati (35 let), která má trauma z dvou porodů císařským řezem a tentokrát chce rodit normálně. Susilawati se snaží udělat vše, co je v jejích silách, abych mohla normálně porodit, ale bez podpory nemocnice a lékařů.

Číst dále

Yetti, kde jsi?

Několik vědeckých týmů z celého světa se teď zajímá o yettiho. Vzorky kožešiny, otisk nohy, DNA. Stopy dnes zkoumají a analyzují odborníci. Cílem je zjistit, jestli je možné, že by vedle nás přežil pravěký hominid, aniž bychom o něm věděli.

Číst dále

Causa Carnivora

Šelmy pro své vlastnosti fascinují člověka odnepaměti. S vědeckým poznáním přišlo překvapivé zjištění, že vlci, medvědi a rysové nejsou škodnou zvěří, ale mají v ekosystému svoji nezastupitelnou roli. Zatímco jinde v Evropě se počty šelem opět navyšují, v České republice jejich stavy stále kolísají. Dokument pátrá po příčinách tohoto stavu.

Číst dále

Návrat ke kořenům

Film „Návrat ke kořenům“ srovnává vztah, jaký k půdě mají indiánské kultury a tzv. „vyspělá“ civilizace. Pro postupné uzdravování nemocné ornice doporučuje komunitou podporované ekologické zemědělství. Nabízí výpovědi ekologických farmářů v protikladu ke slovům geologa, RNDr. Václava Cílka, a šamana kmene Kichwa, Allpy Augustina Grefy.

Číst dále

Biouhel

Dva spoty seznamují diváka s možnostmi využíváním uhlí z biomasy. Globální spot ukazuje ekologické a další výhody, které s sebou tato látka přináší, lokální spot potom načrtává i novou ekonomiku, kterou lze na zuhelnatělé biomase postavit, z níž mohou žít celé vesnice.

Číst dále

Život 2000 metrů pod mořem

Pourquoi Pas?, největší oceánografická loď Francie a její mise Biobaz umožní 30 mezinárodním vědcům na palubě podložit jejich poslední hypotézu, že bakterie hrají zásadní roli pro přežití živočišných druhů ve velkých hloubkách oceánu. Film vypráví o této vědecké misi.

Číst dále

Minuty z Krkonoš

Série krátkých spotů, které jsou novým formátem propagace Krkonošského národního parku a fenoménů, pro něž byl zřízen a jež má chránit. Inspirovali jsme se pořadem Minuty z přírody, které vysílá Česká televize. Celkově je vytipováno 50 témat.

Číst dále

Krutá pravda

HIV je zabiják epických rozměrů. Film sleduje výzkumníky při hledání původu HIV v Africe. Naleznou archiv se vzorky tkání z koloniálních dob, které poskytují důkaz, jak došlo k situaci, jež poskytla vhodné prostředí pro pandemii AIDS. Je to zásadní informace pro pochopení budoucích epidemií, jakou je například ebola.

Číst dále

Deproducers: Hudba pro konference o vesmíru

Ve filmu představí čtyři hudební producenti cestu ideálního paprsku světla v Kosmu. Fabio Peri dostal za úkol vyprávět o našem vztahu ke hvězdám, planetám a molekulám, jež je tvoří, protože všichni jsme tak trochu děti hvězd.

Číst dále

Chůze pod vodou

Badžaové jsou mořští kočovníci žijící v okolí Bornea. Po staletí žili na moři a z moře. Kvůli rybářskému průmyslu a potápěčským letoviskům jim teď jde o holé přežití. Mladý Sari se vydává na první rybářskou výpravu se strýcem Alexanem. Je to iniciace do světa dospělých. Fantastický dokument natočený pod hladinou moře s krásnými záběry a […]

Číst dále

Měsíc

Od počátku věků hraje Měsíc důležitou roli pro biologický život: funguje jako kyvadlo pozemských hodin a diktuje svůj rytmus všemu živému. Měsíc se objevuje v mýtech a legendách všech civilizací. Film Měsíc nás zavede na vědeckou pouť, která zkoumá velice jemné propojení Měsíce a Země.

Číst dále