Syntetická biologie v Evropě

Film má za cíl ukázat nejnovější aktivity v oboru syntetické biologie po celé Evropě. Ve filmu uvidíme pět předních vědců, jejich pracovní prostředí i projekty, na nichž pracují, a představí se nám evropská věda o živé přírodě.

Číst dále

Odškrtnuto: Tajemství lymské boreliózy

Lymská borelióza je ve Spojených státech nejčastější nemocí šířenou přenašeči, nakazí se jí přes 300 tisíc lidí ročně. Během posledních deseti let se následkem globálního oteplování rozšířila nebezpečnou rychlostí po celém světě. Následky jsou velmi závažné. Tento působivý dokument poskytuje základní informace o testování, špatné diagnostice, léčbě a prevenci.

Číst dále

Kyselý oceán

Vědci zkoumající mořský svět po celém světě se snaží rychle přijít na způsob, jak vyřešit nejzásadnější ekologický problém, kterému dnes naše planeta čelí – okyselování oceánů. Na cestě od ledových polárních moří až k nejčistším korálovým útesům budeme sledovat nejnovější vědecké výzkumy, které vede doktorka Katharina Fabricius z Australského institutu pro oceánografii.

Číst dále

Kvas v Maine

Přinášíme vám příběh o úžasné farmě Urban Farm Fermentory z Portlandu ve státě Maine v USA. Podívejte se, jak se vyrábí kombucha, a poslechněte si příběh člověka, který pomáhá budovat komunitu.

Číst dále

Léčivé jedy

Homolice, zvláštní rod mořských plžů s jedovatým chobotkem, kterým dokáží zasáhnout a usmrtit rybu během několika vteřin, fascinují vědce. Co byla objevena komplexnost toxinů a jejich vlivu na živý organismus a na přenos bolesti, se různé mezinárodní laboratoře snaží vytvořit slibný lék, který by přinesl revoluci v léčbě bolesti, ale třeba i v léčbě Alzheimerovy […]

Číst dále

Pevná zem

Terra Firma splétá příběhy tří žen, které sloužily ve Válce proti teroru a vrátily se domů s posttraumatickou stresovou poruchou. Film zaznamenává vyprávění žen o dopadu války na jejich životy a jejich nově nalezený klid v duši. Ekologické zemědělství dává jejich životu smysl a pěstování potravin pro komunitu, ve které žijí, pro ně představuje nový […]

Číst dále

Zázraky života: Na velikosti záleží

Profesor Brian Cox cestuje po Austrálii a zkoumá fyzikální jevy ovlivňující život organismů v závislosti na velikosti jejich těla: od žraloka bílého, přes klokana rudého až po miniaturní vosičky a nejmenší formy života na Zemi. Vaše velikost určuje, které přírodní síly ovlivňují váš život.

Číst dále

Zvítězit nad Battenovou nemocí

Pokud jste si někdy kladli otázky týkající se genetického výzkumu nebo výzkumu kmenových buněk, v tomto filmu se dozvíte, proč je pokrok nezadržitelný. Na osobním příběhu Sary, která trpěla vzácnou chorobou, sledujeme hnací síly tohoto druhu výzkumu. Věda je nádherná. Výzkum přináší naději a naděje je zásadní pro život těch, kdo trpí.

Číst dále

Neviditelné (r)evoluce

Vstoupili jsme do éry globálního zrychlení. Jsme pod tlakem finanční i technologické rychlosti a snažíme se udržet krok, i když nás vede k ekologickým, ekonomickým a sociálním katastrofám. Někteří z nás se rozhodli nepodřizovat se imperativu okamžitého úspěchu.

Číst dále

Můj indický doktor

Nella Banfi měla rakovinu prsu a špatnou prognózu, ale tvrdohlavě odmítala západní medicínskou péči. Místo toho se léčila indickou ajurvédskou medicínou, která vznikla před 5000 lety. A nad nemocí zvítězila. Spolu s prof. Turszem, známým onkologem, se vrací do Indie na iniciační cestu do Tamilnádu.

Číst dále

Dál nic

Film o tom, jak si Češi staví dálnici do Německa. Jeden na zahradě nosí sluchátka proti hluku a modlí se, ať už dálnice auta odvede, druhý se ji snaží dostavět a odejít konečně do důchodu, třetí chrání živočichy i rostliny a žaluje dálnici u soudu. Sedm let stavby, šestnáct kilometrů dálnice a zablokovaná společnost.

Číst dále

Do nitra mořských hlubin

Věděli jste, že jedné kapce vody v oceánu trvá 650 let než se dostane na stejné místo? Vědci po celém světě zjišťují, že mořské proudy hrají klíčovou roli v rovnováze planety. Při sledování kapky vody zvětšené počítačovou animací odhalíme tajemství oceánu.

Číst dále

Útěk na Vanuatu

Navštívili jsme několik výjimečných míst souostroví v Tichém oceánu – Vanuatu. Zažili jsme neobyčejná setkání s místními obyvateli a měli možnost nahlédnout do světů vzdálených kultur, tradic i životních hodnot. Filmovali jsme v přírodních rezervacích, natáčeli podmořský život a vraky z 2. světové války, adoptovali jsme mořskou želvičku, navštívili vzdálené vesnice a brázdili moře na […]

Číst dále

Ohňová linie: Požáry v Coloradu

Čtyřikrát během čtyř let se lesy v Coloradu a jejich okolím prohnaly větrem hnané plameny, které berou životy a lámou rekordy v ničivosti. Je to i proto, že se do „rudé zóny“, připravené na požáry stovkou let boje proti ohni, v posledních deseti letech přistěhovalo přes 100 tisíc lidí.

Číst dále

Klimatické změny, příčiny a protiopatření

Dokument o skutečných příčinách vysychání přírody, potoků, řek a podzemních vod, které vědci přehlížejí. Film zpochybňuje dosud předložené hypotézy o globálním oteplování. Navíc poukazuje na běžné činnosti, které podle autora představují hlavní příčiny vedoucí naši planetu vstříc katastrofě.

Číst dále

Proč studuji fyziku?

Rozhodl jsem se studovat fyziku na vysoké škole, protože mě od dětství fascinovala idea dokonalosti. Ale při hledání racionálního světa padá na každý krok mé cesty stín iracionálna. Je to snaha, která nutně skončí dilematem?

Číst dále

Střešní zahrady – nová cesta pro Indii?

Spodní voda je v Indii zásadní pro pití i zavlažování. Kvůli klimatickým změnám tu klesá hladina spodních vod v průměru o čtyři metry za rok. To vedlo k celé řadě zdravotních problémů u lidí žijících v městských aglomeracích. Pratík Tivárí našel způsob, jak bojovat proti změně klimatu pomocí jedinečného modelu městského zemědělství.

Číst dále

Dobyvatelé: Krab kamčatský

Krab kamčatský, zavlečený na evropské pobřeží v šedesátých letech Rusy, opanoval během několika desetiletí evropské pobřeží Severního ledového oceánu. I dnes se mu v dosud chráněném prostředí dobře daří a ničí populaci mořského dna. To má za následek změnu v rovnováze druhů.

Číst dále

Dobyvatelé: Bourovčík borový

Housenka bourovčíka je velký škůdce evropských lesů. V regionu Landes ve Francii jsou škody způsobené bourovčíkem tak velké, že je možné sledovat jeho stopy v krajině. Několik výzkumných týmů zkoumá chování tohoto hmyzu s nadějí, že se podaří zpomalit jeho expanzi.

Číst dále

Dobyvatelé: Perutýn

Všechno začalo v 80. letech na Floridě, kdy se rybí znalci rozhodli vysadit do blízkých mořských vod perutýna… Během deseti let obsadil perutýn hrozivou rychlostí obrovské teritorium. Vědci ho nazývají nejhorším vetřelcem na planetě.

Číst dále

Dobyvatelé: Ohniví mravenci

Ohniví mravenci (solenopsis invicta) děsí každého, kdo jim zkříží cestu, a je pro to dobrý důvod: tento mravenec osídluje svět. Aby vědci porozuměli ničivému úspěchu tohoto zdánlivě nevýznamného hmyzu, snaží se zkoumat způsob, jakým ohniví mravenci dobývají svá teritoria, a testují způsoby, jak zabránit jejich expanzi.

Číst dále

Genetická ruleta: Hazard s životy

Tento cenami ověnčený dokument, jehož autorem je přední odpůrce geneticky modifikovaných potravin Jeffrey M. Smith, nás provede historií geneticky upravených organismů, definuje, co jsou, a detailně nás poučí, proč a jak se jim vyhnout. Odborníci se shodují, že geneticky upravené potraviny páchají na našem těle velké škody.

Číst dále

Co znamená divočina

Smysl divočiny je půlhodinový dokument, který diváky zavede na cestu jednou z nejdivočejších krajin naší zamě, do Národního lesa Tongass v jihovýchodní Aljašce. Kamera provází kameramana divoké přírody Bena Hamiltona na jeho cestě lodí, letadlem, na kajaku a pěšky, na níž zachycuje a podělí se s námi o skutečnou hodnotu divočiny.

Číst dále

O kravách a lidech

Farmář produkující mléko ze severní Kalifornie zůstává věrný své farmě a svým kravám i v ekonomicky těžké době.

Číst dále

A2-B-C

Rok a půl po nukleární havárii krvácejí děti ve Fukušimě z nosu, trpí na kožní vyrážky, cysty a bulky na štítné žláze. Kvůli nedostatečně transparentnímu testování dětí a neefektivnosti dekontaminace domovů a škol vzaly matky monitoring radiace do svých rukou.

Číst dále

Katedrály

Město Ordos uprostřed Číny bylo postaveno pro dva miliony lidí, ale zůstává prázdné. Více než místem je Ordos symbolem babylonské propagandy. Dokud jí lidé budou věřit, nic se nezmění.

Číst dále

Krásná Krista

Krista je top modelka z Německa: je to Miss Německa. Objevil ji mladý sedlák a má se stát obchodní značkou evropského agroprůmyslu. Její skromná nátura se ale odmítá nechat vystavovat. Tento dokument sleduje s láskou a citem nesmyslnost Kristiny kariéry – příběh neměcké vysokoprodukční dojnice.

Číst dále

Poksai

Na projektu ochrany fauny severní Sumatry v Indonésii ZOO Liberec spolupracuje od roku 2010. Název projektu je odvozen od místního jména ohroženého pěvce sojkovce dvoubarvého (Garrulax bicolor) – poksai. Tento druh byl ještě před pár lety na Sumatře poměrně početný. Jeho stavy jdou rapidně dolů především kvůli tradičnímu ptáčnictví, které je v Indonésii velmi módní.

Číst dále

Sedlákem zůstaneš

Sedlákem zůstaneš je portrét dvaaosmdesátiletého sedláka Heinricha Wannera, který žije zcela sám na svém gruntu vysoko v horách. Už čtyřicet let vykonává svou každodenní práci s vážností a skromností, nikdy si nestěžuje na dřinu. Ale má starosti. Šest set let starý statek si předávala generace na generaci. Ale Heinrich nemá potomka.

Číst dále

Symfonie pro dvě ruce

Dnešní města jsou symfonií kultur a chutí. Setkáme se skupinou mladých lidí, kteří přikládají ruku k dílu při přípravě jídlo v mezinárodní křižovatce jménem San Francisco.

Číst dále

Green Bronx Machine

Green Bronx Machine živí mysl, srdce i žaludky studentů v jižním Bronxu, nejchudším „kongresovém okresu“ Spojených států. Stephen Ritz a jeho komunita vysazují školní zahrady a sklízejí bioobčany. Film Green Bronx Machine získal cenu veřejnosti na festivalu Real Food Media.

Číst dále

Park

Park je film o zvláštním vztahu mezi městským parkem a jeho návštěvníky. Někdy sledujeme návštěvníky očima parku, jindy jakoby park sám ožíval.

Číst dále

Rytíři z laguny

Vřele lidská a poetická cesta do rybářské komunity v laguně Orbetello s příběhy rybářů o hledání nových způsobů rybolovu a filosofií výroby jídla, které není lhostejná kvalita, životní prostředí a lidé. Příběh tradice a technologie, lidí a přírody, vášně a konfliktů.

Číst dále

Velká americká sklizeň pšenice

Velká americká sklizeň pšenice je dokument, který vypráví o tvrdě pracujících amerických rodinách, které tráví každé léto na cestě z Texasu až ke kanadské hranici a sklízejí tisíce akrů pšenice. Riskují v situacích, o kterých se nám ani nesnilo, jen abychom měli na stolech dostatek jídla.

Číst dále

Cesta k legalitě

Tento film poskytuje důležité informace o pokračující implementaci akčního plánu FLEGT pro prosazování práva, správu a obchod v lesnictví v celém dřevařském dodavatelském řetězci – od těžby v tropickém deštném pralese v Konžské pánvi až po spotřebu v EU.

Číst dále

Dřevu na stopě

Tento krátký film poskytuje evropskému dřevařskému průmyslu drahocenný vhled do toho, jak s pomocí akčního plánu FLEGT pro prosazování práva, správu a obchod v lesnictví vyhovět požadavkům Nařízení o těžbě dřeva Evropské unie. První licence FLEGT by měly být vydány v průběho příštího roku a očekává se, že pomohou s dovozem velkého množsví ověřeného legálního […]

Číst dále

Změna

Každý zdroj energie (fosilní, nukleární i obnovitelný) prochází zásadními změnami. A celkově se přesouváme od uhlí a ropy k energiím zítřka. Tato dalekosáhlá změna je tématem filmu Změna. Místo aby film Změna doporučoval, jak by k tomu mělo dojít, provede nás po různých koutech světa, abychom objevili, jak k tomu s největší pravděpodobností dojde.

Číst dále

Nakládaní sledi

Sledě se v Holandsku loví už tisíc let a nakládaný sleď je fenomén, který se stal národní kulturní ikonou. V poslední době přišla holandská sleďová flotila o svůj význam, protože pod holandskou vlajkou už sledě loví pouze dvě lodi.

Číst dále

Evropské lesy: Zásadní pro svět, v němž žijeme

Film Evropské lesy: zásadní pro svět, v němž žijeme poskytuje celkový přehled o nejvšestrannější ekologické infrastruktuře Evropy. Na cestě od jihu na sever a ze západu na východ Evropy se ptáme, proč jsou lesy i v 21. století stále tak důležité pro každý region.

Číst dále

Respekt ke kořenům

Tento film sleduje novou generaci mladých zemědělců po dobu jednoho roku. Třebaže si objednávají býčí semeno online od mezinárodních firem, jako je bullsemen.com, mají zároveň velký respekt k tradicím a silnou vazbu ke krajině. Na jejich osobních příbězích uvidíme problémy, kterým čelí v současném světě.

Číst dále

Dobrodružství tropické ekologie

Příběh biologů, kteří se ptají, proč v deštných pralesech bují život úžasnými druhy, zatímco v Evropě se nic zajímavého neděje, o kmenovém vůdci, který sní o bílém praseti, které bude obětováno před stavbou výzkumné stanice, o setkáních, soupeření a zábavě různých kultur na Papui-Nové Guineji. Intelektuální dobrodružství v džungli.

Číst dále

Mikrozrození

Mikrozrození je fascinující celovečerní dokument, který se dívá na narození zcela novým pohledem – s pomocí mikroskopu. Film sleduje poslední vědecký výzkum a ukazuje, že způsob, jakým přicházejí na svět naše děti, má velký vliv na celoživotní zdraví a možná i na budoucnost lidstva.

Číst dále

Rybáci a slaniska

Slaniska u francouzského pobřeží Atlantiku jsou známá přírodní chutí ručně získávané soli. Ale tato lidmi utvářená krajina je zároveň domovem rozmanitých tvorů, kteří se na výrobu soli adaptovali. Kvůli rostoucí hladině moří a ekonomické nejistotě si však slaniska ani jejich obyvatelé nejsou jisti svou budoucností…

Číst dále

Brookfordská ročenka

Luke a Catarina Mahoneyovi jsou mladí farmáři první generace, kteří žijí svůj sen o biologicky rozmanité farmě a ekologické mlékárně ve státě New Hampshire. Jako mnoho jiných amerických farmářů první generace si i oni pronajímají půdu, zatímco se snaží rozjet úspěšnou firmu. Když se ale dozvědí, že jim pronájem neprodlouží, čeká je těžká zkouška.

Číst dále

Válka proti mikrobům

V roce 1900 byla průměrná délka života 31 let. Dnes je to 67. Jednou z příčin této změny byl i obrovský nárůst vědeckých znalostí o infekčních chorobách. Válka proti mikrobům představuje tyto pokroky a neúnavnou snahu laureátů Nobelovy ceny odhalit tajemství nejmenších nepřátel těla.

Číst dále

Tajná armáda těla

Mikroskopické buňky našeho imunitního systému po celý náš život bojují s nekonečným každodenním náporem bakterií, virů a mikrobů. Ve filmu Tajná armáda těla uvidíme vědce a lékaře, kteří se snaží rozklíčovat tajemství imunitního systému, a uslyšíme příběhy novátorských držitelů Nobelovy ceny, kteří otevřeli cestu k dnešnímu pokroku.

Číst dále

Hledání skryté dimenze

Fraktály, stejně jako vzduch, jsou všude kolem nás. Jejich nepravidelný, opakující se tvar se objevuje ve formacích oblaků a ve větvení stromů, v růžičkách brokolice i na rozeklaných vrcholcích hor, dokonce i v rytmu lidského srdce. Tento snímek zavede diváky na úchvatnou cestu se skupinou nekonvenčních matematiků, kteří se snaží rozluštit pravidla fraktální geometrie.

Číst dále

Dražitel číslo 70

V roce 2008 student Tim DeChristopher sabotoval kontroverzní aukci ropy a plynu odcházejícího prezidenta Bushe tím, že nabídl 1,8 milionu dolarů, aby zachránil 90 km2 země v okolí amerických národních parků, a přitom neměl v úmyslu ani zaplatit, ani tam těžit. Aukce byla prohlášena za neplatnou… Toto je příběh odvážného mladého muže odhodlaného stát za […]

Číst dále

Tenký led: Skutečnost o klimatických vědách

V posledních letech čelí věda zkoumající klima zesílenému útoku a proto geolog Simon Lamb sebral svou kameru a vyrazil prozkoumat klimatický výzkum z pohledu zasvěcence. Po dobu tří let sledoval vědce z široké palety disciplín při jejich práci v Arktidě, Antarktidě, Antarktickém oceánu, na Novém Zélandu, v Evropě a Spojených státech.

Číst dále

Zvířecí koncentráky?

Jedná se o třináctou komnatu: lidé neznají a ani nechtějí znát pravdu o velkochovech hospodářských zvířat. Globalizace evropského trhu zvýhodňuje farmáře, kteří produkují na úkor kvality života zvířat co nejlevněji. A navíc bez možnosti kontroly veřejnosti. Jaká mají zvířata práva? Existuje cesta z tohoto bludného kruhu?

Číst dále

Dar

Dárek je portrétem Dana Jasona, průkopníka v pěstování osiva, který se rozhodl jít proti proudu průmyslového zemědělství. Podělí se s námi o alternativní vizi hojnosti, kterou nám poskytuje příroda.

Číst dále

Řešením znečištění je život

Pěstování plodin ve městech je dynamicky se rozvíjející způsob, jak zajistit bezpečnost potravy v chudších oblastech uvnitř měst, obzvlášť dnes, kdy spolu s cenou ropy stoupá cena dopravy potravin z jiných oblastí. Bohužel velkou část městské půdy kontaminovalo průmyslové užívání. Organizátoři se snaží zmapovat toxickou půdu a vyčistit ji pomocí procesu bioremediace.

Číst dále

Americká mořská akvakultura: Slibná budoucnost

Akvakultury dodávají polovinu objemu ryb a mořských plodů, které se sní ve Spojených státech i v cizině. Ačkoliv se snažíme obnovit domácí rybolov, většina potravy z moře pro rostoucí planetu bude vypěstována v akvakulturách. To vytváří příležitost pro komerční rybáře, kteří se poohlížejí po akvakultuře jako doplňku k rybaření.

Číst dále

Studie provozní kvality zemědělských strojů

Film představuje a hodnotí příklady výzkumu provozní kvality vybraných nástrojů a strojů. Výsledkem těchto studií je důležitá informace pro výrobce – a pro zemědělce je to indikátor, který jim umožní správně se rozhodnout při nákupu nejvhodnějšího zařízení.

Číst dále

Rotační kultivátor

Film představuje nový nástroj na obdělávání půdy, takzvanou „mulčovací orbu“ – rotační kultivátor. Promluvíme o principu fungování a pracovních prvcích kultivátoru. Film předvede mnoho příkladů jeho praktického využití.

Číst dále

divoČINY

Staré divočiny u nás již nenávratně zmizely. Některé počiny je ale nyní vracejí zpět. Dokážeme však žít bok po boku s vlky, medvědy nebo zubry? Dokumentární film DIVO-ČINY přibližuje úsilí lidí, kteří svůj život zasvětili ochraně po generace pronásledovaných tvorů, a zkoumá, jak naše společnost vnímá divočinu jako kulturní fenomén.

Číst dále

Nakrmit města: Úkol pro budoucnost

Kde budeme v budoucnosti pěstovat jídlo? Na venkově, na střechách průmyslových budov, v komunálních městských zahradách nebo v obrovských industriálních zónách hned za městem, kde budou vedle masových stájí pro dobytek stát skleníky? A jaké to bude mít důsledky pro venkovské oblasti a chudinské čtvrti měst?

Číst dále