Láska k praseti

Člověk a prase. Je to starý milostný příběh, organická vášeň a pozření. Jak bylo řečeno, na praseti je vše dobré.

Číst dále

Velký sen o malých medvědech

Tento dokumentární film natočený v Sabahu na Borneu je povznášejícím a humorným příběhem jednoho muže, jenž sní o záchraně nejmenších, nejméně zkoumaných a v poměru k váze také nejnebezpečnějších medvědů na planetě.

Číst dále

Mravenčí války

Sledujte příběh sotva dvoumilimetrového vetřelce – mravence argentinského – na jeho cestě k moci v jižní Evropě. Tento invazivní druh vytvořil největší superkolonii na planetě. Podle vědců by dokázal změnit ekosystémy a způsobit velmi závažné zemědělské škody. Je to příběh největšího predátora na Zemi!

Číst dále

Dokonalý oheň

Tři miliardy lidí vaří na neúsporných kamnech na dřevo a kouř má na svědomí 2 miliony obětí ročně. Ve výzkumném centru Aprovecho v Oregonu se scházejí inženýři, architekti, řemeslníci a dobrovolníci a společně hledají řešení: testují a srovnávají vylepšená kamna, aby ochránili ovzduší, lesy a lidské životy. Do problematiky nás zasvětí Reinhold Messner.

Číst dále

Džungwa, ztracená rovnováha

Ladak již mnoho let stíhají hrozné přírodní katastrofy, jež jsou možná důsledkem klimatických změn. Mají pravidelně na svědomí mnoho lidských životů. Ladakský spisovatel a režisér, který žije v područí tohoto opakovaného „hněvu bohů“, se s námi podělí o své starosti a o utrpení svého lidu. Vypráví o duchovním vztahu mezi ladackým lidem a přírodou.

Číst dále

Zelený oheň: Aldo Leopold a etika přírody pro naši dobu

Aldo Leopold je považován za nevýznamnějšího ochránce přírody ve 20. století. Je otcem systému národních parků a jejich správy a zakladatelem vědy o ekologické obnově. Zelený oheň zkoumá Leopoldovu osobní pouť pozorování a pochopení. Film vyzývá diváky, aby popřemýšleli o svém vztahu k zemi.

Číst dále

Divoké Maďarsko: Vodní země divů

Maďarsko je více než kterákoli země v Evropě ovlivněna rytmy svých řek. Orli mořští, vydry a obří sumci sdílí mokřady s mnoha dalšími druhy žijícími často nepozorovaně v blízkosti lidí. Divoké Maďarsko vypráví jejich příběh a přináší záběry dosud nenafilmovaného chování zvířat, mezi jinými tanec jelenů a přezimující sumce.

Číst dále

Podlidé

V hermeticky uzavřeném safari v Rakousku se střetávají morální témata naší civilizace jako pod lupou: vina, odpovědnost, vykoupení. Čtyřicet šimpanzů přežilo experimenty s HIV „ve službách lidstvu“. Jsou traumatizovaní, velmi agresivní a mentálně izolovaní. Dnes se čtyři pečovatelé pokouší o výjimečný projekt rehabilitace, kdy se oběti učí být opět opicemi.

Číst dále

Dynastie tygrů

Všichni původní tygři byli v rezervaci Sariska vyhubeni, ale vědci rezervaci vlili novou krev do žil, když sem nedávno přemístili jednoho samce a samici z Národního parku Ranthambor. Film Dynastie tygrů vypráví o mladé tygřici Baghání a o náročné cestě, na kterou se vydává, aby osídlila pro tygry ztracené teritorium a započala novou dynastii.

Číst dále

Příští zastávka - Měsíc

Snímek popisuje historii a současnou situaci ve zkoumání Měsíce a cirkumlunárního prostoru a úspěchy sovětských a amerických vědců. Ale hlavním tématem je analýza nadcházející důležité události – už víme, že Rusko i USA mají spadeno na Měsíc. Co od toho máme čekat a čeho se máme bát?

Číst dále

Voda vydělává, aneb jak soukromé korporace bohatnou na vodě

Před 15 lety začala privatizace našich vodních zdrojů. Mnoha komunitám hrozí, že je podvedou velké korporátní skupiny. Tento dokument vypráví o největších vodárenských společnostech světa a o odporu proti nim. Ukazuje, jak fungují „tiskárny na peníze“ těchto firem především ve Francii a v Německu včetně několika mezinárodních příkladů.

Číst dále

Farmář a jeho princ

Když byl princ Charles označen za „zeleného“ prince, vyvolalo to u mnoha lidí úsměv. Někteří z nich považovali jeho nápady za šílené. Spolu s farmářem Davidem Wilsonem vymyslel několik způsobů, jak zvýšit vitalitu půdy a podpořit biodiverzitu. Ve filmu oba vystupují a oba sdílejí stejnou vizi a misi: ekologické zemědělství.

Číst dále

Vandana Šiva: osivo a nadnárodní semenářské společnosti

Po katastrofálně špatné sklizni geneticky modifikované BT-bavlny čeká mnoho indických zemědělců krach. Pro mnoho z nich je sebevražda jediným východiskem z nahromaděných dluhů. Přes 20 let se Vandana Šiva věnuje boji za práva malých zemědělců v Indii a za zachování biodiverzity. Její mantra zní: „Monsanto – pryč z Indie.“

Číst dále

Milovaný skot

Franz Josef Kögel se dříve věnoval výkonostním sportům. Jen to nebyl on, ale jeho skot, kdo musel podávat skvělý výkon pod obrovským každodenním tlakem, aby uspokojil touhu svého majitele po vyšší dojivosti. Franz si musel projít něčím, co si většina farmářů produkujících mléko ještě neuvědomuje: nakonec se vysoké výkony nevyplatí. Ani zvířatům, ani lidem.

Číst dále

Milujeme brambory: Linda, Sieglinde a spol.

Ukážeme vám lidi, kteří se zasazují o různorodost brambor. Milují brambory, skromnou to zeleninu, která obohacuje naše jídelní lístky tolika různými způsoby: rozmarýnové brambory, bramboračka, bramborové ravioli s čerstvými smrži, šťouchané brambory nebo jednoduše brambory na loupačku s máslem.

Číst dále

Ekologický pivovar v údolí Altmühtal

Již po generace jsou Kriegerovi průkopníky ve vaření piva. Děda Krieger byl jedním z prvních, kdo v Bayernu vařil světlé pivo, bez kterého si to tu již téměř nelze představit. Michael Krieger o čtyři generace později doufá, že se jeho pivní speciality ze starých druhů obilí, jako je pšenice dvouzrnka, špalda nebo pšenice jednozrnka, rovněž […]

Číst dále

Šlo by to i jinak

Regiony a společnost v pozdvižení. Lidé, kteří chtějí mít vliv na budoucnost. Malá gesta, která snad vyprovokují větší změny. Cesta podél hranic socio-ekologické transformace. Vytvářejí zmenšující se společnosti prostor pro skutečné ekonomické příležitosti? Tento dokument je obranou mikropolitiky a představuje novátorské ideje a projekty, které probouzejí novou politickou představivost.

Číst dále

Zelená pro Colorado

Film Zelená pro Colorado sleduje místní potravinové hnutí, alternativní energetiku, recyklaci a ekologická zaměstnání očima různorodé skupinky umělců, aktivistů a podnikatelů, kteří tvoří trvale udržitelné komunity. Ukazuje, jaký vliv může mít jednotlivec na globální úrovni a že malé krůčky mohou vést k velkým změnám.

Číst dále

Ať roste!

Po celých Spojených státech roste hnutí vzdělaných mladých lidí, kteří opouštějí města a vydávají se žít na venkově jako zemědělci. Ať roste! sleduje tuto novou generaci ekologických farmářů očima, srdcem a myslí 20 nadšených, idealistických a silně nezávislýlch mladých pěstitelů. Ve filmu hovoří o radostech i strastech spojených s hospodařením na půdě.

Číst dále

Korana: voda, která teče lesem a skalami

Korana je vizuálně nádherný krátký film o přírodě. Byl natočen v Národním parku Plitvická jezera v Chorvatsku a uvidíme tu úžasné podvodní záběry, hluboké jeskyně a letecké snímky. V překladu z chorvatštiny znamená „korana“ vodu, která teče lesem a skalami. Tento film natočili studenti prvního ročníku filmové školy.

Číst dále

Farmaření v krizi

Příběh řeckého venkova není příliš znám. Dozvídáme se o něm při cestě napříč krizí zmítanou zemí a odhalujeme příběhy mladých farmářů i možnosti vzkříšení ekonomiky pomocí trvale udržitelného rozvoje venkova. Film se na příkladu Řecka věnuje naléhavým globálním tématům, jako jsou potravinová bezpečnost, životní prostředí a budoucnost našich potravin.

Číst dále

Chutná jako kuře?

Na jedné velké tovární farmě jedno kuře prozře: uvědomí si soukolí, které ovládá jeho život i jeho osud. Ačkoli sedí mezi miliony dalších kuřat, které jeho obavy nesdílí, ono věří, že jiný život je možný.

Číst dále

Super Spider

Tento dokument nás díky výjimečné filmařské technice zavede přímo do srdce světa pavouků – světa, jenž z velké části zůstává zahalen tajemstvím, ačkoli s pavouky přicházíme dennodenně do styku. Tento fascinující svět můžeme poodhalit pod každou skříní nebo při cestě na balkon či na zahradu.

Číst dále

Domů do Turkany

Tento dokument sleduje úsilí Ikala Angeleie, dvaatřicetiletého rodáka z Turkany, který se snaží zabránit výstavbě přehrady Gibe III v Etiopii, aby uchránil domorodé obyvatele, kterým řeka Omo a jezero Turkana poskytují nezbytný zdroj vody.

Číst dále

F*ck for Forest

Charita Fuck For Forest z Berlína je asi nejbizarnější charita světa. Tato neziskovka je postavená na konceptu, že sex může zachránit svět, a tak získává peníze na ekologický projekt prodejem domácích erotických filmů po internetu. Tihle aktivisté chtějí zachránit planetu nákupem lesní půdy a ochranou domorodých obyvatel před Západem.

Číst dále

Černá královna

Černá, nádherná, tajemná… pichlavá, nedostupná, výborná… zdravá, skvělá, silná… Ostružina je královna lesních plodů.

Číst dále

Lidský řetěz

V roce 2012 země v oblasti Sahel stihla další hrozná potravinová krize, která ohrozila životy 15 milionů lidí. Film vypráví příběh dlouhého řetězce, jenž spojuje místní obyvatele a místa, kde se rozhoduje o humanitarní pomoci.

Číst dále

Studna: Hlasy vody z Etiopie

V Rohu Afriky se během období sucha využívá jedinečný systém hospodaření s vodou, který umožňuje to málo vody, co je k dispozici, spravedlivě rozdělit mezi všechny lidi. Po staletí nad ním dohlíží nebojácný kmen Borana.

Číst dále

Rozbouřené vody

Salvadorský farmář Francisco Pineda riskuje svůj život, aby zastavil zlatý důl, který by mohl představovat konec dosavadního způsobu života místních lidí a katastrofu s ohledem na vzácné vodní zdroje El Salvadoru.

Číst dále

Mikrosvět

Mikroříše… na cestě z Makrokrálovství projdeme portálem mikroskopu a vstoupíme do Mikroříše… kolem nás… uvnitř nás… Podivnější než fikce… molekulární konflikt a mitochondriální válčení… napínavý, subbuněčný epický příběh… Vskutku mikrokinematografická podívaná…

Číst dále

Trilogie Makrokrálovství

Nepatrné je zvláštním prostorem, neviditelný mikrokosmos uvnitř neviditelného vesmíru nás spoutává. Jaké vlastně je to nekonečně malé? Určitě jeho práci můžeme ocenit… jak vidíte a slyšíte. Oživujeme formy, tvary, ideje. Oživujeme vaši pozornost… Tato královská krajina v atomickém měřítku.

Číst dále

Farmáři

Problémy s dostupností levné zemědělské půdy jsou největší překážkou mladých farmářů začínajících na Long Islandu. Ceny půdy na Long Islandu neustále rostly a vyhnaly tak farmáře z půdy a znemožnily novým farmářům vstoupit na trh. Nový dokument Pěstování farmářů se zaměřuje na tento problém a zkoumá jeho možná řešení.

Číst dále

Kamzičí tragédie

Jedno z největších zdokumentovaných kamzičích neštěstí ve Vysokých Tatrách od uzákonění Tatranského národního parku.

Číst dále

DNA: Sny a realita

Co kdybyste mohli mít jen jedno dítě a mohli si vybrat jeho geny? Vybrali byste si přirozené dítě, nebo designové? V dokumentu Sny o DNA vystupuje nová generace vědců z BGI, největšího institutu pro genetický výzkum v Číně. Tento oceněný dokument představuje stopy budoucnosti, která již začala.

Číst dále

Odhalování neviditelných změn

Náš svět je plný malých neviditelných pohybů a změn, které normálně nevidíme. Tenhle krátký film představuje nové algorytmy na zpracování videí, které analyzují a vizualizují malé změny přímo z normálního videa a otevírají tak dveře zcela novému světu, který byl pro nás doposud neviditelný.

Číst dále

Ohýbání větví: Sochy Patricka Doughertyho

Film Ohýbání větví oslavuje pětadvacetiletou kariéru mezinárodně uznávaného ekologického umělce Patricka Doughertyho, který vytvořil stovky monumentálních soch určených pro konkrétní místo a vytvářených jen z mladých stromků. Film sleduje tohoto umělce a jeho pomocníky během jednoho roku práce a ukazuje Doughertyho postup tvoření, osobní příběh i inspiraci.

Číst dále

Synové země

Ve Francii spáchá každý rok 400 až 800 zemědělců sebevraždu. V roce 1999 se otec režiséra Edouarda Bergeona stal jedním z nich. Po několika desetiletích se Bergeon vrací ke svým kořenům v jihozápadní Francii, aby 14 měsíců sledoval Itardovy, rodinu z farmy. Jejich příběh přestavuje mikrokosmos krize, která dnes sužuje farmáře v celé Evropě. Bergeon […]

Číst dále

Škola pro muže

Rodina poskytuje prostor pro vzdělání dětí. Ale pokud neexistuje naděje, že se jejich životní podmínky vylepší – což je v dané situaci prakticky nemožné – jsou děti odsouzené ke stejné existenci a nic tím neulehčuje bolestivé a marné břemeno rodičů.

Číst dále

Gorily mezi Prahou a Afrikou

Gorila nížinná je zdaleka nejpočetnějším ze čtyř poddruhů goril – rozpětí mezi 150 000 až 200 000 jedinci. Avšak její početnost se údajně snížila až o 60 procent a uvádí se, že v nejbližších několika desetiletích jí hrozí vyhynutí. Pražská zoo začala projekty zaměřené na ochranu goril nížinných rozvíjet po roce 2005.

Číst dále

Systém kultivace půdy pro udržitelné zemědělství

Film probírá systémy kultivace včetně: – kultivace po sklizni, – kultivace před setím, – kultivace orné vrstvy. Každá část filmu představuje použité kultivační nástroje při práci. Je zde vysvětlen způsob jejich fungování, smysl jejich užití a možnosti použití v praxi.

Číst dále

Ekologické zemědělství

Film popisuje obecné principy ekologického zemědělství. V první části týkající se pěstování ekoplodin se představí vybraná pěstitelská témata, především kultivace půdy. V části věnované chovu zvířat je věnována zvláštní pozornost pohodě zvířat a krmení pící z farmy.

Číst dále

Krakonošova zahrada

Filmový portrét krajiny prvního národního parku v Čechách k jeho 50. výročí je poetickou i věcnou oslavou této krásné oblasti, ale i podnětným návodem, jak v současnosti uskutečňovat ochranu české krajiny. Nachází se zde naše nejvyšší hora Sněžka, roste zde více jak 1250 druhů rostlin a je zde první český národní park KRNAP, vyhlášený v […]

Číst dále

Globální konina

Potraviny, které se dovážejí přes půl světa zanechávají velkou ekologickou stopu. Mezi ně patří i konina, která se zmražená převážela po celé Evropě. Navíc chybí dostatečná kontrola a mnohdy vůle národních vlád tvrdě zakročit proti producentům nekvalitních potravin. Existuje cesta z tohoto začarovaného kruhu?

Číst dále

Lov octomilek

Octomilka Drosophila suzukii se rozšířila do 20 zemí a napadá přes 250 druhů ovoce, zeleniny a masitých květin. Je považována za „největšího zabijáka ovoce“ a pěstitelé se před ní třesou strachy. Tým tří vědců v čele se starším mužem prováděl deset let dlouhý a rozsáhlý výzkum. Dnes budou zkoumat různé možnosti řešení tohoto celosvětového problému.

Číst dále

Muž, který sází stromy

Film je inspirativním příběhem člověka, kterému osud jeho země není lhostejný a svým snažením chce obnovit vzácné horské pralesy v oblasti svého kmene Kedjom-Keku na severozápadě Kamerunu. Vydejte se s námi na cestu po této rozmanité africké zemi a přesvědčte se o tom, že i jednotlivec dokáže změnit to, jak bude Země vypadat.

Číst dále

Vsaďte farmu

Vsaďte farmu je příběhem skupiny farmářů produkujících mléko ze státu Maine v USA, které odkopla národní mlékárenská společnost. Farmáři spolu založí vlastní mlékárenskou společnost, Maine’s Own Organic Milk. Obchody jdou pomalu a hromada účtů narůstá – dokáží farmáři vytrvat, aby se jejich riskantní krok začal vyplácet? Nebo nakonec dopadnou hůř než na začátku?

Číst dále

Nové technologie chovu ryb na zasolené půdě

Pěstování ryb na zasolené půdě je nová technologie, která získala 2. cenu v soutěži Čínský vědecký pokrok. Podle dat UNESCO a FAO tvoří zasolená půda v Číně téměř 10 procent všech zasolených půd ve světě. Technologie použité v Číně mají velký dopad a mohou se stát inspirací pro zbytek světa, kde se také bojuje s […]

Číst dále

Profesionální nos

Film nám umožní ponořit se do zajímavého světa parfémů. Jak se člověk stane vývojářem parfémů? Náš tým odjel do města Grasse ve Francii, do hlavního města parfémů, aby na tyto otázky odpověděl. A co se stane, když přijdete o svůj drahocený čich?

Číst dále

Expedice na lávové jezero

Matière Grise poslal svůj tým natáčet do výhně nejaktivnějšího afrického vulkánu – sopky Nyiragongo. Sopka zabila tisíce lidí a teď je pod přísným dohledem. Vědci vylezli na vrchol této 3000 metrů vysoké sopky a do kráteru nainstalovali špičkové nástroje na měření jakéhokoli pohybu v sopce.

Číst dále

Biomimetika: Přirozeně geniální věda

V některých případech je kopírování nejlepší nápad… Když nás inspiruje příroda! Silné lepidlo vyráběné…slávkami; úžasné vlastnosti žabí kůže; nesrovnatelně ohebný sloní chobot; a konečně samoomývací listy: příroda je plná úžasných vynálezů. Napodobování živého je přesně to, co dělá biomimetika. Ale to, že nemáme žádné skvělé nové nápady není tím, že se opičíme.

Číst dále

Stratosféra

Je nutné mít kosmickou raketu, abychom mohli vyfotit planetu? Ne tak nutně. Fotografovi z Belgie se podařilo nafotit nádherné snímky zeměkoule ze stratosféry, aniž by opustil pevnou zemi. Jak se mu to povedlo? S použitím balónu a jednoduché krabice s primitivními nástroji, které vyslal ze své zahrady.

Číst dále

Spirulina, úžasná řasa

Dokument představuje zkoumání téměř neviditelné sladkovodní řasy s latinským názvem Spirulina Arthorospira Platensis. Podíváme se na úžasné nutriční vlastnoti spiruliny i na fáze výroby až po konzumaci. Je to skvělé řešení pro boj proti podvýživě i možnost, jak se postavit globálnímu oteplování.

Číst dále

Půda: špatně naplánovaná, zastavěná, ztracená?

Půda je v ohrožení. Každý den přijde Evropa o zhruba 250 hektarů půdy. Při zakrytí betonem či asfaltem je tato plocha ztracena jako úrodná půda, jako přirozené prostředí pro volně žijící rostliny a živočichy a nakonec i pro budoucí generace. Vědci hledají řešení jak vylepšit infrastrukturu a obytné oblasti, aniž by se ničil základ našeho […]

Číst dále