Volání vína

Nedávno to světem vína pořádně zašumělo, zatřásla s ním totiž nová vlna, jakou byla ve své době rocková hudba. Po celém světě vtrhli do vinohradů rebelové, kteří dělají víno tak, jak ho mají rádi: v souladu s přírodou, bez kódů a norem.

Číst dále

Mikrobiota: Úžasná moc střev

Hluboko v našich střevech vyrábí 100 bilionů bakterií různé látky, které jsou prospěšné našemu zdraví. Ačkoliv jejich jména můžou znít podezřele – fecali bacterium, roseburia, akkermansia muciniphila – a ač jsou pouhým okem neviditelné, mohly by přinést revoluci v medicíně. Tedy pokud je náš moderní životní styl dřív nevyhladí.

Číst dále

Řetězec superpotravin

Řetězec superpotravin je celovečerní dokument zkoumající fakta a mýty, kterými jsou opředeny superpotraviny. Ukazuje, jaký má průmysl „superpotravin“ dopad na rodiny zemědělců a rybářů po celém světě.

Číst dále

Jazyk vůní

Lidé dokáží rozlišit zhruba bilión vůní a zápachů, ale většině lidí činí potíže je popsat slovy. Film Jazyk vůní sezval 19 předních odborníků a ikonických značek, aby se zaměřili na jedno silné téma: vůni. Jak můžeme s pomocí prinicipů inkluzivního designu vytvořit nový, objektivní jazyk vůní?

Číst dále

Vitamánie: Lesk a bída vitamínů

Vitamíny jsou pro život nezbytné: bez nich můžeme zemřít. Ale má to své meze: příliš vitamínů může zabíjet. Ve Vitamánii nás doktor Derek Muller vezme na velké mezinárodní pátrání zaměřené na vědu o vitamínech a na jejich historii. Budeme se ptát, zda brát vitaminové doplňky či nikoliv.

Číst dále

Svědek prastarých časů

V 50. letech 19. století byl v důsledku zlaté horečky v Kalifornii vykácen starobylý sekvojový prales, aby mohlo vzniknout San Francisco. Jeden starý strom ale zůstal stát.

Číst dále

Lesy bez hranic

„Neboť jsme jako kmeny stromů ve sněhu. Napohled tu hladce spočívají a řekl bys, že stačí malý náraz, abys je odsunul. Nikoli, nejde to, jsou totiž s půdou pevně spojeny. Ale hleďme, dokonce i to je pouhé zdání.“ Franz Kafka: Stromy (překlad Vladimír Kafka)

Číst dále

Doba lesová

Film Doba lesová představuje průmyslové lesnictví a jeho alternativy. Živý les, nebo zelená poušť – dnešní rozhodování ovlivní krajinu zítřka.

Číst dále

Uzavřít kruh

Uzavřít kruh je první celovečerní dokument na téma zero waste a cirkulární ekonomiky v souladu s 12. cílem udržitelného rozvoje OSN, který se týká zodpovědné výroby a spotřeby. S filmem navštívíme tři kontinenty a podíváme se na různé příklady inovativní cirkulární ekonomiky.

Číst dále

Vanilka - Honba za hnědým zlatem

Cena vanilky v posledních letech několikanásobně stoupla. Poptávka po ní také. Rozpoutal se boj o nejdražší koření světa. Film ukazuje fascinující svět vanilky, ale i temné stránky tohoto výborného koření.

Číst dále

Češi zachraňují antilopy v Senegalu

Antilopa derbyho západní je na pokraji vyhynutí. Tým inženýrky Karolíny Brandlové dokázal něco nevídaného: v rezervaci Bandia, pár kilometrů od hlavního města, rozmnožil díky pečlivě řízenému chovu, za pomoci senegalských ochránců přírody a provozovatelů tamního safari, tuto antilopu z pouhých šesti zvířat na stádo čítající několik desítek jedinců.

Číst dále

Údolí zakladatelů - Jídlo budoucnosti

Indonésie závisí na importu potravin – není schopná vypěstovat dostatek pro rostoucí počet svých obyvatel. Inovativní mladí zakladatelé představuje německého podnikatele Fridtjofa Detznera, který má progresivní řešení, např. vertikální zemědělství ve městech nebo jedlý hmyz.

Číst dále

Pěstovaní korálů

Naše planeta se rapidně mění a po celém světě odumírají korály. Abychom zastavili ničení těchto nejcennějších oceánských ekosystémů, vytvořili jsme vědecké postupy a metody, které ve velkém rozsahu obnovují korálové útesy. Každý rok vypěstuje SECORE tisíce mladých korálů a dělá vše pro to, aby toto číslo bylo ještě vyšší.

Číst dále

Superschopnosti medvědů

Vědci jsou na stopě biologickým a fyziologickým tajemstvím volně žijících medvědů. S jejich znalostí budou moct pomáhat lidem s poruchou ledvin, s neurologickými chorobami, osteoporézou a obezitou. Vyrazíme s nimi do terénu a zjistíme, jak nám jednou medvědi změní život.

Číst dále

Češi zachraňují zubry v Česku

Biolog Miloslav Jirků a žurnalista Dalibor Dostál našli v opuštěném kousku krajiny nedaleko Benátek nad Jizerou, v bývalém vojenském újezdu v Milovicích, ideální místo pro svůj odvážný ekologický experiment – návrat velkých kopytníků do české krajiny. A dílo se jim daří.

Číst dále

Krajina za sto let v několika obrazech

Před sto lety se rozpadlo Rakousko-Uhersko. Zatímco v Rakousku zůstala mozaikovitá krajina, česká a moravská krajina se proměnila k nepoznání. Monokultury na obrovských půdních celcích podporují klimatické změny a přispívají suchu a erozi. Může naše krajina přežít dalších sto let? Dokumentem provází geolog, klimatolog a spisovatel dr. Václav Cílek.

Číst dále

VPRO Backlight: Za zeleným horizontem

Jak bude vypadat udržitelný svět budoucnosti? To je velká otázka vzhledem k současnému rostoucímu globálnímu trendu směrem k udržitelné energetice. Jak budeme stavět, jaký vliv budou mít změny na naši mobilitu a bude jednou energie zadarmo?

Číst dále

Sojalismus

O tom, jak Čína a západní agrobyznys ovládá světovou produkci obilí a masa, dohání tak malé zemědělce ke krachu a přitom ničí životní prostředí.

Číst dále

Slast a bolest: Láska očima vědy

Film Slast a bolest: Láska očima vědy nás zavede do světa lásky od narození do smrti. Proč milencům buší srdce? Proč mají menší hlad a proč méně spí? Vychází láska z mozku, nebo ze srdce? A proč zlomené srdce tak bolí?

Číst dále

Tráva, prachy a legalizace

Po desetiletí byla marihuana důležitou součástí alternativní kultury, americký prezident Reagan ji nazval „pravděpodobně nejnebezpečnější drogou“ a stát ji nemá rád. Teď ale roste hnutí za její „normalizaci“ a další a další americké státy dávají přednost regulaci před zákazem. Co se stane, když se tráva stane byznysem?

Číst dále

Automobilové války

Auta nejsou jen trh o hodnotě 2 bilionů dolarů ročně. Je to také obrovský průmysl, který čeká změna ve formě autonomních aut. Změní se i ekonomická situace – nové fúze, nové investice, noví hráči. To vše se děje již teď. Jste připraveni na novou dopravní revoluci, která změní naši ekonomiku a města?

Číst dále

VPRO Backlight: Otrokem algoritmů

Zda dostanete práci nebo hypotéku, i kdo bude propuštěn z vězení: algoritmy převládají v čím dál větším množství důležitých rozhodovacích procesů v našich životech. Ale rozhodují vždy lépe? Jak vypadá společnost, kde nás ovládají velká data a počítačové kódy?

Číst dále

Vlčí rodina - nebezpeční sousedé?

Film vypráví příběh několika vlků na cestě z domácího teritoria v Lužici na východě Německa do Lüneburger Heide na západě země. Film ukazuje, jak a proč se někteří vlci ze smečky přestali bát lidí a jak se toto problémové chování objevilo.

Číst dále

Albatros

V největším hnízdišti na světě neměl albatros přirozeného predátora. Na pozadí jedné z největších ekologických katastrof současnosti zachycuje Albatros osudy jednoho živočišného druhu.

Číst dále

Bílí vlci: Přízraky Arktidy

Prostřednictvím wildlife dokumentu Bílí vlci: Přízraky Arktidy budete mít možnost nahlédnout do života smečky vlků žijících na samém cípu severní Kanady. Dramatický a dojemný příběh věrnosti a oddanosti.

Číst dále

Spojíme se!

Film V jednotě je síla ukazuje životy dvou biozemědělců. Carlo Horn a Hanna Erz nám poví, proč se rozhodli pro biozemědělství, jaký dopad to mělo na jejich půdu a jak bojují se suchem. Upozorňují na potřebu udržitelných potravinových systémů, které zemědělcům umožní přístup k půdě, ochrání přírodu a poskytnou férové ceny a dobré jídlo pro […]

Číst dále