Chcete zhubnout? Jezte méně a více se hýbejte. Podle vědců je to prý stejně chytré jako radit člověku s depresí, ať si to všechno tak nebere. Jde totiž o složení střevního mikrobiomu. Čeho? To se dozvíte ve filmu „Na to musíte mít žaludek“.

Na to musíte mít žaludek (It Takes Guts), r. : Leora Eisen, Kanada

Na to musíte mít žaludek (It Takes Guts), r. : Leora Eisen, Kanada

 

Kanadská televizní série „The Nature of things“ představuje už od šedesátých let vzor toho, jak se má interpretovat věda širokému publiku. LSFF 2016 uvádí díl „Na to musíte mít žaludek“ o střevním mikrobiomu oceněný na festivalu v Yorktonu nebo Worldfestu v Houstonu.

Zdá se, že důvod, proč se dva lidé stravují víceméně stejně, ovšem jeden je tlustý a druhý hubený, bude ležet hluboko v jejich útrobách. Ve střevech se totiž nachází doslova „vnitřní deštný prales“ plný kvetoucí fauny – bakterií. Lidstvo posedlé čistotou jim vyhlásilo válku, jenže se ukazuje, že hledání nepřítele není nic snadného. Některé bakterie se sice chovají jako nebezpeční žoldáci, jiné jsou zase vyslovení klaďasové. Rozlišit, kdo je kdo, je úkol jednoho z oborů, do něhož vědci vkládají velké naděje. Co na tom, že předmětem jeho zkoumání jsou leckdy nevábná zákoutí lidských střev.

Mikrobi nám totiž pomáhají trávit, zpracovávat kalorie, zásobovat energií, vyrábět vitamíny, regulovat chuť k jídlu, dokonce podle všeho sami „telefonují“ do mozku, na jaké jídlo mají zrovna chuť… Problém je ten, že moderní průmyslově zpracovaná strava neobsahuje dost vlákniny. Látky jako sacharidy či tuky se zpracují ve vyšších částech traktu a důležité bakterie žijící níže ve střevech, hladoví. A hladová armáda vám těžko vyhraje válku.

Poselství filmu „Na to musíte mít žaludek“ zní: „Chcete zhubnout? Zeptejte se svého mikrobiomu!“ Zdá se totiž, že k hubené postavě se musíte projíst. Jak? Stačí, když budete jíst to, co dělá dobře hodným bakteriím – a naopak nekrmit zloduchy uvnitř sebe sama.

 

Film uvidíte ve čtvrtek 20. 10. v 16.40 na FAPPZ.

Comments are closed.