Indonésie je příkladem země, na které můžeme ilustrovat globální problémy lidstva. Přelidnění, ustupování tradičního zemědělství kvůli průmyslovým plodinám, rozevírající se nůžky mezi bohatými a chudými. Film „Potraviny pro budoucnost“ z cyklu Founders Valley představuje projekty, které mohou zlepšit situaci nejen místních obyvatel.

 

Potraviny pro budoucnost (Founders' Valley - Food for the Future) r.: Joanna Gottschalk, Německo, 2017

Potraviny pro budoucnost (Founders‘ Valley – Food for the Future) r.: Joanna Gottschalk, Německo, 2017

Velkoměsto, jehož nákupní čtvrti přetékají bohatstvím, zatímco ve slumech doslova za rohem lidé nemají co jíst. Taková je dnešní Jakarta. Tato situace vedla Emmanuela Laumoniera k založení programu záchrany potravin v Jakartě. Muž, který se považuje za profesionálního žebráka, shání přebytečné a nevyužité potraviny v hotelích, restauracích či pekárnách a distribuuje je těm nejchudším obyvatelům. Věří, že adresná pomoc dokáže obrátit pozornost k problematice plýtvání s potravinami.

 

Indonésie je jednou ze zemí, kde se ve velkém pěstují palmy k výrobě oleje. Palmový olej najdeme zhruba v polovině potravin, které najdeme v supermarketech po celém světě. Kvůli palmám ale ustupuje deštný prales a ubývá také prostor pro tradiční zemědělství. Indonésie se svou fantasticky úrodnou půdou se dokonce dostala do tak absurdní situace, že musí dovážet základní potravinu – rýži. Jednou z alternativ by mohly být třeba hmyzí farmy. Navštívíme jednu z nich, kde ve velkém chovají brouky potemníky, ze kterých se lisuje olej k nerozeznání od toho palmového.  Zatímco však z hektaru půdy získáme čtyři tuny palmového oleje ročně, na stejné ploše dokážeme vyprodukovat 150 tun hmyzího oleje ročně; to je skoro čtyřicetkrát více.

 

Další možností, jak řešit otázku výživy neustále se zvyšující populace, mohou být městské farmy. Uvidíme vertikální hydroponické, aeroponické a akvaponické farmy, které by zanedlouho mohly být součástí domů ve městech. Zvládnout pokrýt alespoň část potravinových nároků – na jednom místě se chovají ryby i pěstují rostliny ke přímé spotřebě.

 

 

Comments are closed.