Pokud se předpovědi vědců vyplní, bude třeba do roku 2050 zdvojnásobit produkci potravin, abychom nasytili 9 miliard lidí. Jenže globální potravinový systém je křehký už teď. Kde hledat řešení, aby nás jednou dokázala planeta všechny uživit?

 

 

The Food Race

Hon za potravinami (The Food Race), režie Ute de Groot, Německo, 2015

Když farmáři v Tanzánii objevili úžasné účinky pesticidů, díky nimž jim kukuřice vyrostla dvojnásobně, začali chemikáliím říkat „medicína“. Po několika letech si však škůdci vytvořili rezistenci, a „medicíny“ bylo potřeba nakupovat víc a víc; půda zároveň slábla a s tím slábla i úroda. Po zavedení prostředků organického zemědělství a překonání prvních slabších let, než se půda nasytila živinami, výnosy opět narostly. Farmářům, kteří nemusejí nakupovat drahé chemikálie, zůstane v kapse víc peněz, a o prospěšnosti takového přístupu pro životní prostředí se ani nemusíme rozepisovat.

 

Mohlo by organické farmaření spasit svět? Německý film „Hon za potravinami“ hledá světlé i stinné stránky různých přístupů k produkci potravin. Po celém světě – v Brazílii, Tanzánii, Anglii či Americe – ukazuje problémy, kterým musejí čelit vědci, farmáři a producenti potravin ve snaze napomoci vytvoření trvale udržitelného a dostatečně výkonného potravinového systému.

 

 

Comments are closed.