Pokud máte v plánu založit nový Google, Coca Colu nebo máte nápad, s jehož pomocí chcete změnit svět, tenhle film je pro vás povinný. Film „Rodinná chemie“ režiséra Eyala Halfona sleduje tříletý vývoj rodinného podniku založeného na převratné metodě výroby cukru ze dřevních odpadků. Režiséra Eyala Halfona jsme se zeptali na to, jak příběh rodiny Banielových pokračoval.

Start-up, který v Izraeli založil 92letý profesor chemie Avram Baniel a jeho 70letý syn Eran, který se do té doby živil jako divadelní manažer, to je, jak ve filmu trefně říká jeden investor, „dost neobvyklá sestava i na neobvyklý start-up.“ Jenže ono to vyšlo. Myšlenka, že je možné průmyslově vyrábět cukr ze dřeva, přesvědčila k investici i Vinoda Khoslu, který takto pomohl Googlu či Amazonu v době, kdy ještě operovaly z pověstné „garáže“.

 

Dokumentární film Rodinná chemie ukazuje jízdu za velkým snem jedné izraelské rodiny, která ze všeho nejvíce připomíná jízdu na zdivočelé lochnesce. Naděje střídají zklamání, zatímco kolem rodinného podniku čmuchají žraloci velkého světa peněz. Co všechno je třeba udělat pro to, abyste změnili svět, a jaké oběti při tom budete muset přinést?

 

 

Eyal Halfon (Izrael): režisér soutěžního filmu „Rodinná chemie“

Děj dokumentárního filmu končí rokem 2011, kdy se rodinná izraelská firma HCL Clean Tech transformovala v americkou firmu Virdia. Myslíte si, že se rodině Banielových podařilo naplnit jejich „skromný“ cíl, změnit potravinářství a energetiku díky metodě výroby cukru z dřevních odpadů?

 

Ne, nepodařilo.

 

Skončil pro vás osobně s poslední klapkou filmu také váš zájem o příběh rodiny Banielových, nebo jejich osudy sledujete dodnes? Jak se jim daří a co dělají?

 

Po dokončení filmu jsem se hned začal věnovat novému projektu, kterým je hraný film. Dokumentární tvorbě se moc nevěnuji. Takže jak je to dnes s rodinou Banielových, opravdu nevím.

 

Jaká je v Izraeli situace v oblasti start-upů založených na čistých technologiích? Je firma HCL Clean Tech svým úspěchem výjimečná, nebo je jednou z mnoha, kterým se to podařilo?

 

Firma HCL nakonec vlastně úspěch nezaznamenala. O nějakých dalších jiných izraelských start-upech nevím. Čisté technologie nejsou pro izraelské start-upy hlavní téma.

 

(pozn. LSFF: Původně rodinná firma HCL Technology změnila v roce 2011 vlastníka a přeměnila se na společnost Virdia. Tu v roce 2014 za 62 milionů USD koupila finská firma Stora Enso, která se zaměřuje na zpracování odpadu a výrobu papíru. Účelem akvizice je právě podpora rozvoje ústřední myšlenky výroby cukru z dřevního odpadu.)

 

 

Comments are closed.