LSFF zdraví Academia Film Olomouc! Z programu letošního AFO promítneme 4 filmy: o lese, rybičkách, ADHD a prťavých damanech, co jsou příbuzní se slony. Uvidíte v pátek 19. 10. v 9:00 v Kruhovce.

 

Nesmrtelný les

Nesmrtelný les (The Immortal Forest, Slovensko)

Během posledních několika tisíciletí se evropská krajina změnila víc, než si dokážeme představit. A přece existuje jedno místo, které se téměř nemění. Rozmanitý, nebezpečný a zároveň křehký a divoký svět, který se stále řídí zákony přírody. Tyto neřízené procesy tu zabezpečují pokračování evoluce a prastarému lesu jeho nesmrtelnost.

 

 

 

 

Zebřičky Téměř jako lidé, revoluce ve studiu chorob1Zebřičky: Téměř jako lidé, revoluce ve studiu chorob (Zebrafish: Practically People, Transforming the Study of Disease, USA)

Výlohy na zdravotní služby jdou v dnešním světě strmě vzhůru. Co kdybychom dokázali získat lepší data, utrácet zlomek ceny a mít výsledky v nesrovnatelně kratším čase? Představuji vám zebřičku. Zebřičky jsou dosud z velké části nevyužitý zázračný zdroj vědomostí a návodů k léčbě chorob, jakými jsou rakovina, kardiovaskulární onemocnění, leukémie a autismus.

 

 

 

ADHD Mají ho i dospělíADHD: Mají ho i dospělí (ADHD: Not just for Kids, Kanada)

ADHD neboli hyperkinetická porucha většinou vzbuzuje asociaci s neposednými dětmi, které nejsou schopny se soustředit a zůstat chvíli v klidu. Symptomy poruchy se však mohou přenést až do dospělosti. Dokument z cyklu The Nature of Things ukazuje, jaký je život s ADHD, a boří mýty o tomto syndromu, se kterým se kromě dětí potýká i spousta dospělých.

 

 

 

 

Daman - specialista na přežití z Jižní Afriky

Daman: Specialista na přežití z jižní Afriky (The Dassie – A South African Survival Specialist, Německo)

Damani jsou ne příliš známá, zato roztomilá a hbitá stvoření, na první pohled velmi podobná svišťům. Příběh mladého damana Rockyho a jeho rodiny ukazuje, jaké každodenní malé i velké radosti a strasti přináší život těmto jihoafrickým obyvatelům. S vtipem a nadhledem je zde glosován život jihoafrické fauny, který se nápadně podobá lidské společnosti.

 

 

 

 

Záběry obou festivalů se na obecné rovině prolínají a mají mnoho společného: oba jsou zaměřeny na propagaci vzdělávání a na tlumočení nejnovějších vědeckých poznatků veřejnosti srozumitelnými cestami. Oba festivaly staví svůj program na skutečnosti, že dnešní svět vědy je mezioborovým tavícím kotlíkem, v němž ta nejnovější řešení rostou na styků oborů, které spolu dříve vůbec nekomunikovaly. Oba dva festivaly jsou pozvánkou pro právě takovou mezioborovou komunikaci.

V konkrétním směřování se festivaly doplňují: zatímco AFO už tradičně pokrývá celé spektrum vědních disciplín, LSFF se cíleně soustředí na oblast věd o živém, samozřejmě včetně humanitních a socio-ekonomických souvislostí. Oba dva festivaly předestírají ten nejnovější obraz o stavu a vývoji ve vědách, ale představují i široký obraz o dnešním světě, nabízejí pohledy na fakta a souvislosti, které naším dnešním světem hýbají.

Jejich společnou misí pak je představovat možná řešení, která vedou k udržitelnému životu člověka.

Comments are closed.