Na letošním ročníku Academia Film Olomouc (AFO) opět uvidíte to nejlepší z programu LSFF: vítězný film LSFF 2018 „Fermentace čili proměna“ a film „Dnes začíná budoucnost“ s Jeffem Bridgesem. 

 

LSFF-2018_39-Fermented-30Fermentace čili proměna / Fermented

USA, 2017, 67 minut

27. 4. 2019, 11:30, Pevnost Poznání

Fermentace je proces, který uchovává potraviny, a zároveň způsob, jak vytvořit nové chutě a tělu prospěšné látky. Dokument odpovídá na otázku důležitosti kvašení a ukazuje jeho podoby v rámci našeho jídelníčku. Prastarý proces fermentace je zásadní pro mnoho jídel i pro naše zdraví. Kvašení je mimo jiné základem dobrého kváskového chleba, procesem, díky kterému vzniká alkohol a kimči, příčinou dobré chuti vyzrálého sýra a také činitelem při vzniku sójové omáčky. Kameramansky skvěle zachycený výlet šéfkuchaře Edwarda Leeho za fermentovaným jídlem provází výrobou několika potravin založených na kvašení a ukazuje, jak zásadní tento proces je.

 

LSFF-2018_36-living-in-the-future-_-s-past-19Dnes začíná budoucnost / Living in the Future’s Past

USA, 2018, 83 minut

27.4. 13:30 Pevnost Poznání

My, lidstvo, jsme součástí světa kolem nás a neseme zodpovědnost za současnost i budoucnost planety Země. Jeff Bridges provází dokumentem zkoumajícím lidskou podstatu a ekologické dopady naší existence. Postupně začíná vycházet najevo, jak moc lidská existence a její zásah do přírody škodí životnímu prostředí a způsobuje nenávratné změny. Je těžké lidské počínání hodnotit bez odstupu, když je budoucnost ještě před námi. Stojíme a díváme se, jak příroda chřadne a jak se naše okolí mění před očima. Vizuálně působivý dokument nastavuje zrcadlo celé společnosti a její roli v rámci životního prostředí. Náš osud je v našich rukách, nikoho jiného.

 

 

Comments are closed.